Türkiye’nin yapay zekâ destekli ve bulut tabanlı ilk ve tek menkul kıymetleştirme fintek ve regtech şirketi TeamSec, sektörde hızla yükseliyor.

2022 Kasım ayında faaliyete geçen ve ilk yılında 6 milyar TL’nin üzerinde işlem hacmine ulaşan TeamSec, yeni iş birlikleriyle gelecek yıl hacmini dört katına çıkarmayı hedefliyor. Kurucu ve CEO Esad Erkam Köroğlu, şirketin Orta Doğu’da da büyüme planlarını hızlandırarak Dubai ve Suudi Arabistan’da yeni ofisler açmayı planladığını açıkladı. TeamSec’in bu genişleme hamleleri, Türkiye’nin ve bölgenin fintek ve regtech alanında öncü bir rol oynamasının önünü açıyor.

 

“2023’teki ihraçların yüzde 70’ine sahibiz”

TeamSec’in Kurucusu ve CEO’su Esad Erkam Köroğlu, küresel fintek sektöründe seküritizasyon alanında hizmet veren öncü şirketler arasında yer aldıklarına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Geliştirdiğimiz teknolojiyle menkul kıymetleştirme alanında çığır açıyoruz. 2023 yılında yapılan bütün ihraçların yaklaşık yüzde 70’ine sahip olarak alanımızda lideriz. “TeamSec Securitization as a Service” altyapımız banka ve şirketlere kredi ve alacaklar gibi bilançolarının aktif tarafında bulunan varlıkların transfer edilebilir hale getirilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede hem bankalar hem de şirketler artık bilançolarında bulunan varlıkların gelecekteki nakit akışlarını kolaylıkla menkul kıymetleştirebiliyor. Henüz ilk yılımızda 6 milyar TL’nin üzerinde menkul kıymetleştirmeye imza atmamız ülkedeki alternatif finansmana olan ihtiyacı ortaya koyuyor. Yeni yapacağımız iş birlikleriyle ve geliştireceğimiz çözümlerle fintek alanında büyümemizi sürdüreceğiz.

 

Yurt dışında ikinci durak Suudi Arabistan

Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu’da büyüyeceklerini de sözlerine ekleyen Köroğlu, şöyle devam etti: “Orta Doğu’ya ihracata yani hizmet satımına başlayacağız. 2024 yılında yurt dışındaki ilk işlemimizi kapatacağız. Geçen yıl ilk yurt dışı ofisimizi Dubai’de kurmamızın ardından şimdi de Suudi Arabistan’da MENA genel merkezimizi kurmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Mevcutta kurucusu tek banka olan 5 fon ile hizmet sunuyoruz. Yıl sonuna dek bir yerli bir global bankaya daha altyapı kurulumunu tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıca, Seri A yatırımı için görüşmelerimiz sürüyor. İlerleyen dönemde fintekin farklı alanlarında da var olacağız.”