Akıllı telefon uygulamalarına dair yapılan bir araştırmada, mobil bankacılık kullanıcılarının yüzde 47’si işlemlerini yataktan yaptığını söyledi.

Citibank tarafından ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmada, 2 bin akıllı telefon kullanıcısına mobil cihazları üzerinde en sık kullandıkları uygulama türleri soruldu. Ankete katılanların yüzde 55’i akıllı telefonlarında en çok sosyal medya uygulamalarını kullandıklarını söylerken, yüzde 33’lük kısım ise hava durumu uygulamalarını kullandıklarını aktardı. Ankette elde edilen sonuca göre, bankacılık uygulamaları yüzde 31’lik pay ile, en çok kullanılan akıllı telefon uygulamaları sıralamasında üçüncülükte yer buldu. Araştırmada ayrıca, bir önceki yıla kıyasla mobil bankacılık uygulaması kullanımının önemli ölçüde arttığı vurgusu yapıldı.

Paylaşılan anket sonuçlarına göre, mobil bankacılık müşterilerinin yüzde 47’si işlemlerini yataktan yapıyor.

Milenyum neslinin yüzde 19’u randevu esnasında mobil bankacılık uygulamasını ziyaret ediyor ve mali durumunu kontrol ediyor.

Mobil bankacılık kullanım oranı geçen seneye göre arttı

Ankete katılanların neredeyse yarısı ve milenyum neslinin de neredeyse üçte ikisi son bir yılda mobil bankacılık uygulamalarını daha sık kullanmaya başladıklarını söyledi.

Milenyum Nesli Mobil Bankacılık Rekoru Kırdı

Katılımcıların dörtte üçünden fazlası, mobil bankacılık uygulamasını ayda en az dokuz gün kullandıklarını söyledi. Finextra sitesinde yer alan habere göre, ortalama olarak mobil bankacılık uygulamaları ayda 10 ya da daha fazla defa kullanılıyor.

Yapılan ankette katılımcıların dijitalleşmeye karşı olumlu tavır sergiledikleri tespit edildi. Kullanıcıların yüzde 91’i, fiziksel banka şubesine gitmek yerine bankacılık uygulamalarını kullanmayı seçiyor.

Milenyum neslinin yüzde 68’i ise akıllı telefonlarını, fiziksel cüzdanlarına tercih ediyor.

Mobil bankacılık kullanıcıların yüzde 47’si işlemlerini yataktan yapıyor

Milenyum Neslinin Yarısından Fazlası Mobil Bankacılığı Tercih Ediyor

Mobil bankacılık kullanıcıları, teknolojinin sunduğu kolaylıkların yanı sıra, çeşitli avantajlara da sahip olduklarını söylediler. Ankete katılanlar, mobil bankacılık uygulamaları sayesinde ayda yaklaşık 45 dakika tasarruf ettiklerini belirttiler. Katılımcıların dörtte üçü işlemlerini kanepeden yaptığını söylerken, yüzde 47’si yataktan çıkmadan bankacılık işlemlerini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Milenyum neslinin yüzde 19’u, randevu esnasında mobil bankacılık uygulamasına girdiğini söyledi.

Citibank, fintech şirketlerine taş atmayı ihmal etmedi

Yaptıkları anketin sonucuna dair verileri paylaşan Citibank yetkilileri, fintech dünyasına taş atmayı da ihmal etmediler. Banka müşterilerinin paralarını yönetmeleri konusunda pek çok alternatif fintech girişiminin olduğunu söyleyen Citibank, bu cazip seçeneklere karşın ankete katılanların yüzde 87’sinin hala geleneksel bankacılık çözümlerine daha fazla güvendiğini aktardı. Tüketicilerin, finansal bilgilerini banka dışı kurumlarla paylaşma konusunda hevesli olmadıklarını vurguladılar.

ABD merkezli Citibank’ın dijital müşteri deneyimi baş sorumlusu Alice Milligan, “Her geçen gün daha fazla tüketici, yeni uygulama özellikleri ile daha fazla rahatlık, hız ve finansal analiz avantajlarından faydalanıyor. Bu durum mobil bankacılık kullanımını da hızla yukarıya çekiyor. Geçtiğimiz yıl, Kuzey Amerika’daki mobil kullanım oranının yaklaşık yüzde 25 oranında artmasıyla bu tabloya şahit olduk. Bu eğilimin yakın zamanda da yavaşlayacağını zannetmiyoruz” şeklinde konuştu.

Milenyum Nesli P2P Ödeme Sistemlerini Tercih Ediyor