İngiltere merkezli dijital bankalar Monzo ve Tandem’in, yüksek ölçekte yatırım almak üzere oldukları konuşuluyor.

Başta İngiltere olmak üzere, finans sektörünün lokomotifi olan pek çok ülkede, yalnızca dijital platformlar üzerinden bankacılık hizmeti sunan girişimlerin sayısı artıyor. Dijital bankacılık girişimleri, sadece rekabet içinde oldukları geleneksel bankacılık kurumlarının değil, yatırımcıların da radarında. İngiltere merkezli Monzo ve Tandem isimli, dijital bankacılık hizmeti sunan iki fintech de yatırımcıların dikkatle izledikleri isimler arasında. Yurt dışı haber kaynaklarında yazılanlara göre, Monzo ve Tandem girişimleri dev yatırım turlarına göz kırpıyor.

Sunday Times gazetesinde yer alan haberde, Ekim 2018 itibarıyla 85 milyon sterlin yatırım alan Monzo’nun, yeni bir yatırım turuna hazırlandığı aktarıldı.

Financial Times sitesinde yer bulan bir başka haberde ise, Tandem’in bu sene bir yatırım turu daha düzenleyeceği ve geçen yıl topladığı 80 milyon sterlinlik tutarın üzerine çıkacağı iddia edildi.

Unicorn unvanını perçinleyecek

Dijital banka Monzo, 2018 yılının son çeyreğinde aldığı yatırımlarla değerlemesini 1 milyar doların üzerine çıkarmış ve unicorn olmuştu. Son olarak Ekim 2018’de yatırım turu düzenleyen Monzo, 85 milyon sterlin fon elde etmişti. Sunday Times gazetesine göre Monzo, 2019 yılı içerisinde düzenleyeceği yatırım turunda 100 milyon sterlin tutarında bir yatırım daha alacak. Gazeteye göre, Monzo’nun yıl sonunda hesaplanacak firma değerinin 2 milyar sterline ulaşması bekleniyor.

Sunday Times gazetesi, yeni yatırımların ismi belirtilmeyen bir grup ABD’li yatırımcıdan geleceğini öne sürdü. Gizli tutulan bu yatırımcıların, Silikon Vadisi’nde hızlandırıcı programları olan ve girişim sermayesi fonu oluşturan isimlerden oluştuğu ifade edildi.

Monzo yöneticileri, gelecek yatırım için tüm şartları sağlamış olmalarına rağmen, İhtiyati Düzenleme Kurumu (Prudential Regulation Authority) tarafından verilmesi gereken onayı bekliyor.

Dijital bankacılık girişimi Monzo, 2019 yılı içinde her departmanının iki kat kapasiteye çıkarılacağını açıklamıştı. Alınacak yatırımlarla birlikte girişimin kapasitesinin artırılması bekleniyor.

Öte yandan Monzo’nun bir türlü kâra geçememesini de haber sitelerinde sıkça yer buluyor. Müşteri sayısı hızlı biçimde artmasına karşın, Monzo şu anda bile zarar ediyor. En son açıklanan vergi öncesi zararın, yeni müşterilerin sisteme dahil olmaları ve bazı kredilendirme masraflarının da azaltılması sonucunda aşağı yönlü hareket edeceği düşünülüyor. İzlediği yeni fiyat politikalarıyla önümüzdeki dönemde zararını azaltmayı amaçlayan Monzo, geleneksel banka müşterilerini kendi cephesine geçirerek kâra geçmeyi planlıyor. Yakın zaman önce Blomfield sitesinde yayımlanan bir haberde, Monzo’nun açtığı her yeni müşteri hesabından yılda yaklaşık 5 sterlin kazandığı ifade edilmişti. Halihazırdaki müşterilerin yaklaşık dörtte birinin aylık maaşlarını Monzo sistemine aktardıkları belirtildi.

Monzo’nun ABD’ye açılma planı da yine gündemdeki maddelerden.

Tandem yeni yatırım turu için gün sayıyor

İngiltere menşeli dijital bankacılık girişimi Tandem, 2019 yılı içinde yüksek yatırımlar elde etmenin peşinde. Financial Times sitesinde yer bulan habere göre Tandem, geçen yıl topladığı 80 milyon sterlinin üzerinde bir yatırım turu daha gerçekleştirmenin eşiğinde.

Sadece dijital kanallar üzerinden bankacılık hizmeti sunan fintech girişimi Tandem, orta vadede halka açılmayı planladığını duyurmuştu. İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, son dönemde yapılan sermaye artırma işlemlerinin olumlu sonuç verdiğini gören yöneticiler, bu yoldan ilerleyerek milyar dolar değerlemeye ulaşmayı ve unicorn olmayı planlıyorlar. Gazeteye demeç veren Tandem Ürün ve Pazarlama Direktörü Matthew Ford, “inanılmaz derecede büyüdüklerini” ifade etti. Ford, orta vadede planladıkları halka arz hamlelerinin, hedeflerine ulaşmak için an akıllıca yol olduğu fikrini savundu.

Tandem aynı zamanda Çin’e hizmet sunmayı da planlıyor.

Bankaların Üçte Biri Dijitale Geçme Peşinde