Google’ın geliştirdiği internet tarayıcısı Chrome üzerinden yapılan ödeme işlemlerine yeni gizlilik seçenekleri eklendi.

Arama devi Google, resmi blog hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, internet tarayıcısı Chrome üzerinden yapılan ödeme işlemlerine yeni gizlilik seçeneklerinin getirileceğini duyurdu. Açıklamaya göre, kullanıcılar hangi platform üzerinden işlem yaparlarsa yapsınlar, ödemeler eskiye nazaran daha hızlı ve kolay biçimde gerçekleşecek. Kullanıcıların “Google Hesaplarına” bağlı olan ödeme bilgileri, işlem yapılan Google Pay destekli web sitesine otomatik biçimde iletilecek.

Yapılan ödeme işlemlerinin daha gelişmiş koruma yöntemleri ile gerçekleştirileceğini belirten Google, artan güvenlik önlemlerinin tüketiciler açısından ek bir maliyet oluşturmayacağının da altını çizdi.

Kontrolün daima kullanıcıda olacağını belirten Google yetkilileri, Chrome internet tarayıcısının kullanıcıdan kart kullanma izni alması gerektiğini ifade ettiler. Kullanıcı oturum açtığında, Google Hesabı üzerinden kart kullanma izni istenecek ve karta ait CVC kodunun girilmesiyle onay verilecek. Hesaba yeni bir ödeme kartı eklenmesi için, Google Pay aracılığıyla, ek bilgiler içeren bir onay e-postası gönderilecek.

Google Chrome üzerinden yapılan ödemeler daha güvenli hale geliyor

İnternet tarayıcısı Chrome üzerinden yapılan işlemleri daha güvenli duruma getirmek için bir dizi yenilik yaptığını açıklayan Google, tüm kontrolün kullanıcıda olduğu bir ödeme güvenliği sistemi sunuyor. Tarayıcı üzerinden hızlı ödeme yapma olanağı veren Google, kart bilgilerinin daha güvenli biçimde saklanması için kullanıcılara seçenekler sunacak.

Chrome internet tarayıcısına kart bilgilerini eklemeyi tamamen kullanıcının inisiyatifine bırakan arama devi, ödeme bilgilerinin cihaz üzerinde saklanmasına da olanak tanıyacak. Kullanıcılar dilerlerse bulut üzerinde, dilerlerse de fiziksel cihazları üzerinde kart bilgilerinin şifreli biçimde depolanmasını seçebilecekler.

Resmi blog hesabı aracılığıyla açıklama yapan Google sözcüleri, amaçlarının tüketicileri serbest bırakmak ve diledikleri ödeme güvenlik yöntemini seçmelerini sağlamak olduğunu iletti.

Kullanıcının tarayıcı her açtığında tamamlamak üzere olduğu bir görevi bulunduğunu belirten Google yetkilileri; bunun kimi zaman bir web sitesini açmak, kimi zaman bir arama gerçekleştirmek, kimi zaman ise bir ödemeyi gerçekleştirmek olduğunu vurguluyorlar. Chrome’un tüm bu özellikleri bütünleşik biçimde sunduğunu, kullanıcı güvenliğinin en ön sıraya konulduğunu aktarıyorlar. Chrome üzerinden ödeme deneyiminin olabildiğince basit tutarak, tüm kullanıcılara hitap etmesini sağladıklarını da ayrıca belirtiyorlar.

Google Chrome Kart Dolandırıcılığına Karşı Uyaracak