Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime’ın Sonbahar 2020 Eylül & Ekim sayısı çıktı!

Türkiye’de ve dünyada, fintech alanında yaşanan gelişmeleri anbean takip eden Fintechtime, birbirinden özel röportajları, sıra dışı makaleleri ve gündemi belirleyecek dosya konularıyla yine dopdolu.

Covid-19 salgınının etkilerini her geçen gün daha da fazla hissettiğimiz şu günlerde, ekosistemimizde yaşanan gelişmeler bizleri heyecanlandırmayı sürdürüyor. Tüm zorluklara rağmen her şeyin güzel olacağına ve güçlü bir geleceğin bizi beklediğine inancımız tam. Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla, yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Finansal Teknolojiler ve pandemi sürecini odağımıza aldığımız içerik planlamamız ve dosya konumuzda sizleri, “Covid-19’un en başına götürerek”, zaman içerisinde yaşanan gelişmeleri ve önemli başlıkları hatırlatmaya çalıştık.

İlk defa Çin’de ortaya çıkan ve hızla bütün dünyaya yayılan Covid-19 salgınının, “son yüzyılda görülen salgın hastalıklar içinde”, her yönüyle en yıkıcı ve en tehlikelisi olduğu âşikar. Salgının seyri hakkında isabetli bir tahmin yapmak ise imkânsız.

Salgın tüm sektörlerdeki yatırımları olduğu gibi fintech sektörünü de olumsuz etkiledi. Bir yandan dünya hızla dijitalleşirken ve dijitalleşmenin yayılımı arttıkça, elle dokunabildiğimiz değerlerin önemi azaldı.

Bu sayımızda “Ozan’a göz atmak için her zaman geçerli bir sebebiniz olacak” diyen Ozan Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. CEO’su Ömer Suner, Kılavuzu ışık olan ve sürdürülebilirlik çalışmaları ile sektörlere önderlik yapan Signify Türkiye ve Maghreb Bölge CEO’su Eran Görgen, kurulduğu günden beri müşteri kaybı olmadan faaliyetlerini sürdüren ve 10. yılını yeni başarılarla taçlandıran Birleşik Ödeme’nin CEO’su İlker Sözdinler ile özel röportajlar yaptık.

Fibabanka Dijital Bankacılık, Müşteri Deneyimi ve Pazarlama İletişimi Direktörü Deniz Güney, Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Zübeyiroğlu ve Dassault Systèmes Türkiye Ülke Müdürü Elif Gürdal ile gerçekleştirdiğimiz röportajları da dergimizin ilerleyen sayfalarında bulacaksınız.

Küresel Blockchain endüstrisinde beklentiler, dijital finansal kapsayıcılık, kripto para bilinirlik araştırma sonuçları ve temassız dönemlerin öne çıkan teknolojileri, yine bu sayımızda yer bulan önemli başlıklar arasında.

Sektörde 10. yıllarını kutlayan, hizmet ve çözümleri ile Fintech dünyasına değer katan Birleşik Ödeme ve BtcTurk’e nice başarı dolu yıllar diliyoruz.

Dergimize değerli katan tüm yazarlarımıza, destekleri ile gücümüze katlayan siz okurlarımıza teşekkür ediyoruz.

 

İçindekiler:

Kapak Konusu: Fintech’ler Pandemi Döneminde Neler Yaptı?

Finansal Teknolojiler ve pandemi sürecini odağımıza aldığımız bu dosya konusunda sizleri Covid-19’un en başına götürecek, zaman içerisinde yaşanan gelişmeleri ve önemli başlıkları hatırlattık. Pandemi dönüştürücü bir an olmaktan çok, bu uzun soluklu koşuda bir kilometre taşı olarak görülmeli. Salgın hem kuruluşlar hem de müşteriler için dijital direnişi ortadan kaldırdı. Sürecin devamında daha fazla değişiklik olacak. Sektör şimdi her zamankinden daha fazla hazır ve zaten bu değişimi bekliyordu.

 

Dosya Konusu: Temassız yaşamlar ile şekillenen teknolojik geleceğimiz

Sermaye, yatırım, üretkenlik, bilgi ve yenilik. Teknoloji dendiğinde ister tüketim ister ise üretim olsun tüm ülkeler yarış halinde. COVID-19’un etkileri sınır gözetmeksizin tüm dünyada hissediliyor ve teknoloji sektörü üzerinde de önemli bir etkisi var. Bu dosya konumuzda pandemi süresince öne çıkan teknolojileri, yeni yaklaşımları, teknolojinin lider ülkelerini ve teknoloji ile şekillenen yarının dünyasını sizlerin için derledik.

 

Röportajlar:

Ozan Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş. CEO’su Ömer Suner,

Signify Türkiye ve Maghreb Bölge CEO’su Eran Görgen,

Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler

Fibabanka Pazarlama İletişimi, Müşteri Deneyimi ve Dijital Bankacılık Direktörü Deniz Güney,

Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Zübeyiroğlu

Dassault Systèmes Türkiye Ülke Müdürü Elif Gürdal

 

Makale ve Köşe Yazıları:

Fintech Ekosisteminin Beş Yapıtaşı – Doğa Karaçallık

Fintek’lerin Pandemiyle İmtihanı – Prof.Dr. C. Coşkun Küçüközmen

Finansal Suçlarla Mücadele Covi-19’la Birlikte Artarak Devam Etmeli – Fatih Coşkun

Covid-19 Sonrası Yeni Dönem, Finans Sektörü ve Blockchain Teknolojisi – Çağla Gül Şenkardeş

Bitcoin Kriz Döneminde Varlıklarınızın Değerini Korur mu? – Onur Gözüpek

Fintech ve Covid-19: Güçlü Olan Hayatta mı Kalacak? – Aaron Sarac

Finans Piyasalarımızdaki Son Dönemde Gerçekleşen Önemli Mevzuat Değişiklikleri – Mert Çakar

Pandemi Sürecinin Kart Dolandırıcılığına Etkisi – İbrahim Kudret Elçiboğa

Dijitalleştirebildiklerimizden mi Yoksa Merkeziyetsizleştirebildiklerimizden misiniz? – Devrim Danyal

Pandemi Gölgesinde Fintech’lerin Dönüşümü – İskender Ada

Değişime İvme Katan Zamanlar – Güneş Ergun

Fintekler Yeni Normal Dünyada Neler Yapmalı? – Ünal Sezer

Pandemi Bitince, E-Ticaretin Yükselişi Duracak mı? – Yakup Bayrak

Koronavirüs Fintekleri Tetikledi – Özlem Denizmen

Dergimize değerli katan tüm yazarlarımıza, destekleri ile gücümüze katlayan siz okurlarımıza teşekkür ediyoruz.

 

Fintechtime Dergisi’ne, Turkcell Dergilik’ten ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak, sizlerin katkılarını da beklediğimizi hatırlatmak isteriz. Soru, görüş, ve önerileriniz için bize [email protected] mail adresinden ulaşabilir, Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn platformlarından da bizi takip ederek güncel haberlerimize daha da yakınlaşabilirsiniz.