Doğa Karaçallık  
TURKCELL MOBİL
FİNANSAL SERVİSLER UZMANI

Turkcell Mobil Finansal Servisler Uzmanı Doğa Karaçallık, Fintechtime okurları için kaleme aldı, “Süper Uygulamaların Vizyonu Nereye Gidiyor?”.

Hızla değişen Dünya’mızda dijital dönüşümün etkilerini birçok alanda yaşıyoruz. Günümüzde çoğu işlemimizi artık dijital kanallar üzerinden gerçekleştiriyoruz. Yatırım ve çeşitli ödeme işlemlerimizi mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden yapıyoruz, gündeme dair haberleri ve sosyal paylaşımlarımızı sosyal medya platformları üzerinden sağlıyoruz , kaydettiğimiz video ve çektiğimiz fotoğrafları bulut teknolojileri ile arşivliyoruz, günlük alışveriş ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için interneti ve mobil kanalları kullanıyoruz ve daha birçok  ürün için dijital ortamda yer alan hizmetlerin avantajlarını yaşıyoruz.

Son zamanlarda dijital dönüşümde en çok kullanım penetrasyonu mobilin olmasıyla, bütün bu işlemlere ve çok daha fazlasına cebimizde taşıdığımız mobil cihazlar aracılığıyla ulaşıyoruz. Eksponansiyel dönüşüm hızındaki dijitalleşme sayesinde mobilin yükselişi yaşanarak bambaşka öncü unsurun popüler hale geliyor. Teknolojik yeniliklerin tek bir platformda birleşebileceğini kanıtlayan iş yükü ve işlem sürecini azaltan geleceğin teknolojisi “Süper Uygulamalar” gün yüzüne çıkıyor.

 

SÜPER UYGULAMA TAM OLARAK NEDİR?

Süper uygulamaları; adı üzerinde farklı servis ve hizmetleri tek bir çatı altında toplayan platform olarak düşünebiliriz. Çok yönlü , hızlı erişim ve kolay bir kullanıcı deneyimi sunan süper uygulamaların en belirgin özelliği ise kullanıcıya aidiyet duygusunu aşılıyor olmasıdır. Çünkü kullanıcıya online üzerinden ihtiyaç duyduğu hemen her işi tek bir uygulama üzerinden yapmasına olanak sağlıyor.

Öyle ki süper uygulamalar; dijital cüzdan olma özelliğinin yanı sıra sosyal medyaya erişebildiğimiz, online alışveriş yapabildiğimiz, taksi çağırabildiğimiz, yemek siparişi verebildiğimiz , market ihtiyaçlarımızı karşıladığımız, arkadaşlarımızla anlık mesajlaşabildiğimiz, reklam ve kampanya oluşturabildiğimiz bir çok etkileşimi içinde barındırıyor. Bu sayede gün geçtikçe teknolojinin vazgeçilmezi haline gelip, gündelik işlerimizde elimiz ayağımız olacak dijital platform ünvanını taşıyor.

 

SÜPER UYGULAMALARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

Süper uygulamalar yenilikçiliğe öncü olmakta, ekonomiyi canlandırmakta, bankacılık ve finans sektöründe işbirliği ve rekabeti kolaylaştırmakta ve neticede finansal hizmetleri kullanan tüketicilere fayda sağlamaktadır. İçerdiği nitelikler sayesinde başta bankacılık deneyimi olmak üzere online ve mobil üzerinden sunulan hizmet ve servisleri yeniden şekillendirmektedir. Bu sayede yeni nesil teknolojiler yoğun bir şekilde kullanılarak yenilikçi ürün, hizmet ve iş modelleri oluşturulmakta ve fintek sektörüne katkıda bulunmaktadır.

Süper uygulamaların doğrudan etkilediği unsurlar ise;

1.İçerdiği ürün ve servis sayesinde daha fazla kullanıcıya hitap ediyor.

Bankacılık gereksiniminden çok daha ötesini sunuyor olması sayesinde, sosyal medya, anlık mesajlaşma ve online hizmetleri pratik finans hizmetleri ile birleştiriyor. Böylelikle kullanıcı kitlesinin genişlemesi ve yeni müşteri kazanımının artması sağlanıyor.

2. Kullanıcılarına birçok yönde tasarruf sağlıyor.

Süper uygulamalar kullanıcılarına farklı işlemler için farklı uygulamalar indirmelerine gerek kalmadan ihtiyaçlarını tek bir platformdan karşılamalarına olanak tanıyor. Bu durum sayesinde kullanıcıya oldukça çeşitli ve çok sayıda farklı kanaldan farklı maliyetlerle ulaşmak yerine tek kanaldan erişim imkanı tanınıyor. Hem maliyet ve karmaşık en aza indirgeniyor , hem de işlem süreçleri kısalarak , kullanım kolaylaşıyor.

3.Yarattığı ekosistemle finans ve teknolojide yeni bir dönemi hayatımıza kazandırıyor.

Bulundurduğu pazar yeri ile ekosisteme daha fazla 3.partilerin dahil olabilmesini kolaylaştırıyor. Finans ve teknoloji kavramının sadece bankacılık faaliyetleri için değil , online üzerinden sunulan tüm servis ve hizmetleri içeriyor olmasıyla teknolojik gelişim seyrini değiştiriyor ve rekabet anlayışını farklılaştırıyor.

4. Hizmeti sunanlar kullanıcı verilerini daha iyi analiz ediyor.

Süper uygulamalar tüm kanalları birbiriyle ilişkilendirerek, tüketici ile bütünsel olarak bağ kurar ve tüketiciye kanaldan bağımsız olarak kullanım deneyimi sağlıyor. Böylelikle, arz  ve talep arasında daha güçlü bir ilişki kurularak kullanıcıların istek ve taleplerine bağlı hareket verilerini gözlemlemek kolaylaşıyor. Bu veriler müşterilere daha iyi ve yenilikçi hizmetler sunabilmek için analiz ediliyor.

 

SÜPER UYGULAMALAR GELECEĞİMİZİ ŞEKİLLENDİRİYOR

[Şüphesiz dijital dönüşümdeki inovasyonlar bir önceki teknolojilerin yıkıcı gücü olarak var olmaya devam edip , geleceğimizi şekillendirecek!]

Kullanım alışkanlarımızı değiştirecek olan süper uygulamalar, aslında bir dönemin popüler multi-channel (çok kanallı) stratejisini yıkarak, omni-channel (çoklu kanallı) stratejisinin pekişmesini sağlıyor. Bu durumda bütünleyici bir misyonun yer almasını ve all-in-one yani hepsi bir arada teknolojisini bize çağrıştırıyor.

Finteklerin oluşturduğu multi-channel (çok kanallı) stratejisiyle , birden çok kanal ile potansiyel kullanıcılara ulaşabilmek ve onlarla etkileşime girebilmek mümkündü. Ancak bu etkileşim farklı kanallar üzerinden olabilmekteydi. Oysaki omni-channel (çoklu kanallı) stratejisiyle ; birden çok kanalın birbiri ile senkronize olması ve kullanıcılara tek ve kesintisiz deneyim sunulabilmekte.

Bankacılık açısından bakıldığında bu değişim şube ,internet ve mobil bankacılık kanallarının işlemin bir kanaldan başlayıp diğer kanalda tamamlanması yerine tek bir kanal üzerinden efektif kılınmasını sağlıyor. Teknolojinin genelinde ise; e-ticaret kavramının m-ticarete evrilmesine , anlık mesajlaşma uygulamalarının finansal kazanımlar ile gelişmesine , sosyal medya platformlarının içerik yönünden zenginleşmesine yol açıyor.

Fintekler ve büyük teknoloji firmaları derken süper uygulamalar ile finansal hizmetleri sunan başta bankalardan beklentiler artıyor. Böylelikle bankalar ardı ardına yenilikçi çözümler sunmayı ve teknolojik gelişimlerle farklı yenilikler katmayı amaçlıyor. Bu durum bankacılık felsefesinin ve var olan kültürlerinin tamamen değişmesine yol açıyor. Bankaların sadece bankacılık değil farklı iş modelleri edinerek ürün ve servis yelpazelerini genişletecekleri, müşterilerinin hayatının merkezinde görünmez olanak varlığını sürdürmeyi misyon edinecekleri, ekosistemde sadece bankacılık vizyonuyla değil , açık bankacılıkla farklı entegrasyonlar kuracaklarına işaret ediyor.

Unutulmamalıdır ki kullanıcının bankasından yararlanacağı ürün ne kadar artarsa ,o oranda da uzun süre bankanın müşterisi olarak kalacaktır. Ana amaç ürüne bağlılığı sağlamak ve o ürünün kullanım penetrasyonunu arttırmak ise süper uygulamalar tamda bu noktada biçilmiş kaftan olacak. Müşteriye gerçekten menfaat sağlayan sayıca anlamlı ürün ve hizmetler bu teknoloji bünyesinde daha uzun ömürlü sunularak, kullanıcının köhne alışkanlıklarını değiştirecek. Böylelikle bir devrin kapandığı, daha güvenilir, daha hızlı ve maliyetlerin en aza indiği bir döneme şahitlik yapacağız.