Addressable TV pazarının önemli oyuncularından TVekstra ile Adform iş birliğine imza atarak, Türkiye’nin ilk bütünleşik mecra ve veri yönetim platformunu (DMP) hayata geçirdiler. 

Medya dünyasına yeni bir soluk getirecek olan proje ile Türkiye’nin en büyük bütünleşik mecra ve DMP (veri yönetim platformu) yatırımı hayata geçirilmiş oldu.

Proje kapsamında bağımsız DMP hesaplarıyla markaların ve medya şirketlerinin (TV kanalları) birinci taraf verileri aktif hale gelecek ve karşılıklı veri akışı sayesinde pazarlama stratejilerine hem okunabilecek raporlar hem de etkin yayın stratejileri sağlanacak. Kurulumu ve operasyonu baştan sona hazırlanmış şekilde servis edilecek DMP hesapları sayesinde, marka ve ajanslar zahmetsiz pazarlamanın ışığında katma değerli servislerden faydalanabilecek. Burada elde edilecek değerler arasında, müşteriye ait bağımsız DMP hesaplarında hem çevrim içi hem de çevrim dışı kanalların akışının proje kapsamında teyidinin sağlanacak olması öne çıkarken, marka veya ajanslar uygulanan çalışmanın hesap ve sözleşme sahipliğine de kusursuz geçis sağlayabilecek.

Reklamveren, hedef kitlesi doğrultusunda planlama yaparken veri yönetimi platformu ve birinci taraf verilerden faydalanarak zaman ve kanal yönetimine istatistik doğrultusunda karar verebilecek.TV ve dijital yatırımı olan her marka, kanallar arası kesişim ve tekil erişim yönetimi başlıkları ile ilgili beklentilerine cevap alırken, maliyet optimizasyonlarının çıktısı daha fazla erişim ve görünürlüğün elde edilmesi ile sonuçlanacak. Canlı TV yayınlarından alınan çıktılar platform içinde tutulurken, karasal yayınlarda dahi etkileşim sonuçları raporlanabilecek.

 

“Türkiye’deki ilk bütünleşik mecra ve veri yönetim yatırımını gerçekleştirdik”

TVekstra olarak Server Side Ad Insertion (SSAI) olarak bilinen, “dijital canlı yayın reklam kuşaklarını değiştirme ”pazarına adım attıklarını ifade eden TVekstra Genel Müdürü Merve Eraslanoğlu,Adekstra markasıyla TV kanallarının internetteki canlı yayınlarındaki reklam kuşaklarını dijital reklam kuşağı ile değiştirmeye başladıklarını, bu yatırımında addressable TV ve dijital yayın kuşaklarını entegre edebileceğini ve aynı zamanda TV kanallarına yeni ürün ve servisler için fırsat yaratacağını iletti.

Merve Eraslanoğlu ;DMP kullanımlarına yönelik çalışmalar gerçekleştireceklerini vurguladı ve şöyle devam etti: “Hem addressable, hem canlı yayın kuşaklarının çapraz satış planlamasını yaparken bu veri yönetim platformu ile pazarda fark yaratacak bir adım atmış olduk. DMP platformu yatırımımız sayesinde hizmet verdiğimiz kanallara ve reklam verenlere kendilerine ait ve bağımsız hesaplar sağlayacağız. Reklamveren markalar istediklerinde hesap sahipliği alabilecek. Türkiye pazarındaki bu projenin diğer pazarlara da örnek olacağına ve küresel bir etki getireceğine kesin gözle bakıyoruz. Global markamız Digitiwise için de bu yatırımın örnek olacağını düşünüyoruz. Biz Adform ile gerçekleştirdiğimiz bu proje ile Türkiye’deki en büyük bütünleşik mecra ve veri yönetimi yatırımını gerçekleştirmiş olduk” dedi. Merve Eraslanoğlu Adekstra markası ve teknoloji ile yerli teknolojisini yurtdışında da tanıtmaya başladığını ve Adform iş birliğini global olarak büyütme hedefinde olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Adform Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Cem Eroğlu, TV ve dijitaldeki pazar payı rekabetini değiştirecek projeyi şöyle değerlendirdi: “TV ve Dijitalin bütünleşik hareketinin sadece reklamverenler için değil aynı anda TV kanallarının dijitale bir adım daha yakınlaşmasını hedefliyoruz. Aynı bağlamda dijital bakışın TV’nin gücünün farkına varmasını hedefliyoruz. Dijitalin getirdiği en anlamlı değer raporlanabilir olması, raporlanabilir olması ile birlikte raporlanması zor olan bütün kanalların da zayıfladığını görüyoruz. Bugün basılı mecraların pasta payının kaybolması buna büyük bir örnek oldu. TV entegre dijital kampanyalarda TV’nin gücünü panelde gördüğümde TV reklamcılığına olan heyecanım bir kat daha artmıştı. Ümit ediyorum ki bu projenin getireceği basitlik ve uygulanabilirlik pazarımıza katma değer sağlıyor olacak.