Global Yatırım Holding yönetim kuruluna, Türkiye’nin en güçlü iş kadınlarından olan Gülsüm Azeri bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak atandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği lisans ve aynı üniversiteden Endüstri Mühendisliği Bölümü yüksek lisans derecesi olan Gülsüm Azeri, Avusturya Lisesi ve Robert Lisesi eğitimi nedeniyle ileri derecede Almanca ve İngilizce biliyor.

Kariyerinin önemli bir bölümünde düz cam, cam ev eşyası, cam ambalaj ve kimyasallar sektöründe Türkiye’nin büyük sanayi firması Şişecam’ın üst yönetiminde görev alan Gülsüm Azeri, 1994-1998 yılları arasında Şişecam Kimyasallar Grup Başkanlığı, 1999-2007 yılları arasında Şişecam Cam Ev Eşyası Grup Başkanlığı, 2007-2011 yılları arasında Düzcam Grup Başkanlığı görevlerinde bulundu. Azeri aynı zamanda 1994-2011 yılları arasında Şişecam İcra Komitesi üyeliğini de sürdürdü. Şişecam’daki kariyeri boyunca 160 ülkeye ihracat yapan Azeri, Türkiye, Bulgaristan, Rusya ve Mısır’da büyük ölçekli 15 üretim tesisinin yapımını başlattı ve sonuçlandırdı. Ayrıca Azeri, Fransa, İtalya, Belçika ve ABD’de ise alanlarında lider firmalarla iş ortaklıkları yaptı. 2011- 2017 yılları arasında ise OMV Petrol Ofisi AŞ ve OMV Gaz ve Enerji Holding AŞ’nin CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Gülsüm Azeri, aynı zamanda OMV Petrol Ofisi Holding AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve VIP Turkey Holding B.V. Üst Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Azeri, 2011- 2013 yılları arasında da Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi.

Gülsüm Azeri İstanbul Sanayii Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yürütme Kurulu Üyeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği ve İcra Kurulu Üyeliği yaparken, 2005-2011 yılları arasında da Başbakanlık Etik Kurulu’nda özel sektörü temsil etti. Ayrıca Gülsüm Azeri, Ekonomist Dergisi tarafından 2015, 2016, 2017 yıllarında üst üste 3 yıl en güçlü kadın CEO seçildi.