Rackle, Avrupa’nın önde gelen bankası Solarisbank iş birliğinden sonra İngiltere merkezli Avrupa’nın en büyük açık bankacılık şirketlerinden biri olan Yapily ile de iş birliğine imza attı.

Açık ve entegre bir bankacılık sistemi ile hızlı ve kolay kullanım sunan Rackle, Türkiye’de finans alanında hizmet veren şirketleri globale taşıyor. Bankalar, e-para şirketleri ve fintechlerin Avrupa’da bankacılık hizmeti vermesini sağlayan platform, İngiltere merkezli Yapily ile yeni bir iş birliği yaptı. Bu iş birliği sayesinde Rackle, kullanıcılarına tek bir platform üzerinden servis bankacılığı hizmetinin yanında tüm Avrupa’yı kapsayan açık bankacılık hizmeti de vermeye başlayacak.

Avrupa bölgesinde hizmet vermek isteyenler, 360 derece uçtan uca çözüm alarak bir Fintech şirketinde olması gereken her şeyi Rackle üzerinden gerçekleştirebileceğini belirten Rackle Kurucu Ortağı ve CEO’su Doğukan Gözeten; “Rackle kullanıcıları, İngiltere ve Avrupa bölgesinde hesap izleme (AISP), ödeme tetikleme (PISP) ve şimdi al sonra öde (BNPL) gibi hizmetleri tek bir noktadan alıp kendi sistemlerine direk entegre edebilecek. Avrupa bölgesinde hizmet vermek isteyenler, Rackle üzerinden bankacılık servisleri alıp kendi bankalarını kurabilecek.UK ve EU bölgesinde Banking as a Service hizmetinin yanı sıra Rackle müşterileri 16 ülkede 1900 den fazla finansal kuruluşa ait PSD2 API’larına Rackle üzerinden ulaşılabilecek olup, açık bankacılık hizmetlerini alıp kendi Fintech ürünlerini geliştirebilecek veya 360 derece uçtan uca çözüm alarak bir Fintech şirketinde olması gereken tüm konuları Rackle üzerinden yürütebilecek” açıklamalarında bulundu.

Turizm şirketlerinden, futbol kulüplerine kadar bir çok oluşum için kıtalar arası bankacılık servisi verdiklerini belirten Gözeten; Örneğin, Avrupa’da taraftarı olan bir futbol takımınız var ve siz onlara taraftar kartı verip tüm bankacılık işlemlerini o karttan yapmasını istiyorsunuz. Bunun yanısıra kullanıcı başka banka hesaplarını da tek bir uygulamada görebiliyor. Gerekirse tek uygulama üzerinden para transferi yapabiliyor ve kendi finans deneyimini tek bir uygulama üzerinden yönetebiliyor. Tüm bu hizmetler kapsamında Rackle size bu deneyimi uçtan uca sunuyor. Siz sadece kendi logonuzu uygulamaya yükleyerek tüm Avrupa’yı kapsayan bir iş modeli oluşturabiliyorsunuz” dedi.

 

Rackle, EU-Startups Summit kapsamında düzenlenecek start-up yarışmasında finale kalan 15 şirketten biri olmuştu.

 

Türk Girişimi Rackle, EU-Startups Summit start-up yarışmasında finale kaldı