Kıdemli Ürün Sahibi

Kahraman Anıl Tanış

 

Kıdemli Ürün Sahibi Kahraman Anıl Tanış, Fintechtime okurları için kaleme aldı, “”Konvansiyonel hizmetler ödemelerin yeni trendlerinden nasıl etkilenecek?”.

Visa ve Mastercard onlarca yıldır çok kazançlı bir iş modeli üzerinde oturuyor ve bundan büyük kârlar elde ediyor. Ama bu ne kadar sürdürülebilir? Gelin bir göz atalım.

Her iki şirket de kredi kartları ile özdeşleşmiş durumda ve bu kartlar geçtiğimiz on yıllar boyunca Batı’da nakit para ile birlikte ana ödeme aracı oldu. Toplam (kredi kartı) pazar payları %75-%80, yani birlikte dünya çapında her 10 alışverişten yaklaşık 8’ini gerçekleştiriyorlar.

Modelleri basit: Visa ve Mastercard, bankaları müşterilere bağlayan rayları yönetiyor. Bu aracı rolü, yalnızca erişim ücretlerini (bir kart ödemesini kendi ağları üzerinden yönlendirmenin maliyetleri) değil, aynı zamanda işyerlerinin kart bankalarına ödedikleri değişim ücretlerini de belirlemelerine olanak tanıyor.

ABD ve Kanada, satın alma fiyatının %1,5’inden %3,5’ine kadar değişen, dünyadaki en yüksek servis ücretlerine sahip ülkelerdir. Güçlü antitrust politikalarına sahip olan Avrupa, 2014 yılında Avrupa’daki işletmelere yıllık 10 milyar €’ya eşdeğer bir maliyete neden olduğunu hesapladıktan sonra, 2015 yılından bu yana kart tabanlı ödemeler için bir üst sınır (banka kartları için %0,2 ve kredi kartları için %0,3) getirmiştir.

Bu nedenle astronomik marjları (Visa için %51.99 ve Mastercard için %46.49) biraz sürpriz oldu. Karşılaştırma yapmak gerekirse, dünyanın en başarılı şirketi olan Apple’ın net kar marjı %25.71’dir (30 Haziran 2022 itibariyle tüm veriler Macrotrends’ten alınmıştır).

Bu modelin başarısı, her iki şirketin de son 15 yılda olağanüstü bir şekilde artan ve her biri için yarım trilyona yaklaşan sermayelerinde görülmektedir (Visa 416 milyar dolar ve Mastercard 311 milyar dolar).

Büyük resme bakıldığında Visa ve Mastercard, küresel ilk 10 finans kuruluşu sıralamasında birçok küresel bankayı bile geride bırakarak oyunlarının zirvesinde görünüyor.

Ancak bu ne kadar sürdürülebilir? Birkaç gelişme öne çıkıyor:

  • Açık bankacılık, yalnızca işyerlerini tüketicilerle doğrudan bir şekilde buluşturmakla kalmayıp, aynı zamanda kredi kartlarının maliyetinin çok altında bir maliyetle doğrudan banka hesaplarından ödeme başlatabildiği için oyunun adını değiştiriyor
  • Düzenleyiciler küresel olarak daha sert bir tutum sergiliyor: ABD’de bile yakın zamanda yürürlüğe giren Kredi Kartı Rekabet Yasası, bankaları işyerlerinin en az iki farklı kart ağından seçim yapmasına izin vermeye zorlayarak pazardaki rekabeti teşvik etmek ve işyerleri ve tüketiciler için kabul maliyetlerini düşürmek istiyor
  • Şimdi Al-Sonra Öde’den (BNPL) dijitalcüzdanlara ve Superapp’lere kadar alternatif ödeme yöntemlerinin popülaritesindeki artış, şiddetli #ecommerce rekabetinin ortasında işyerlerine kredi kartlarına karşı pazarlık gücünü geri veriyor

Sonuç olarak, kredi kartları ve Visa ve Mastercard gibi şirketler ortadan kalkmayacak. Ancak yeni altyapı yetenekleri ile giderek çok kutuplu hale gelen bir ödeme ortamına uyum sağlamak zorundalar. Bu da yerleşik güçlerinin bir kısmının el değiştireceği anlamına geliyor.