Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşleri ile Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısına değer kattı.  

Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar’ın, Fintechtime Ocak & Şubat 2023 sayısında yer alan 2022 yılı değerlendirmeleri ve 2023 yılı beklentilerine dair görüşlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Fintek sektörünün 2021 yılındaki hızlı büyümesini takiben 2022 yılına da iyi bir başlangıç yaptık. Ancak dünyada ve Türkiye’de yaşanan para politikalarındaki sıkılaşmanın yanı sıra ekonomik ve siyasi koşullar yatırımcıları temkinli davranmaya yöneltti. Fintekler son dönemde Türkiye’de en çok yatırım alan birkaç sektörden bir tanesi olarak konumlanıyor. Türkiye’de iyi hizmet veren finteklerin global arenada da iyi iş yaptığına şahit oluyoruz.

Türkiye’de ayrıca güçlü bir bankacılık sistemi bulunurken, şu anda bankacılık işlemlerinin önemli bir kısmı dijital kanallar üzerinden yapılıyor. Bu da fintekler için önemli bir avantaj. Müşterilerin yeni araçlarla tanıştırılması, daha hızlı, daha düşük maliyetli avantaj sağlayan çözümlerle sektörümüzü daha da büyütmek mümkün olacak. 2023-2024’te birden fazla unicorn haberini fintek sektöründen duyacağımızı tahmin ediyorum.

Figopara olarak kurulduğumuz günden bugüne 6,2 milyardan fazla işlem hacmine erişirken 102 binden fazla faturanın işlemine aracılık ettik ve bugün toplamda 6 binden fazla işletmeye hizmet sunuyoruz. Yıl sonu itibarıyla 7 milyar TL işlem hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Çalıştığımız KOBİ sayısını 11 kat büyütürken, Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan 15 yeni alıcıyı bünyemize dahil ederek tedarikçi sayımızı 2,5 kat arttırdık.  2022 yılını 2021 yılına kıyasla 8 kat büyümeyle tamamlayacağımızı ön görüyoruz.  Figopara’nın iki temel ürünü Figo Kolay Finansman ve Tedarikçi Finansmanı büyüme oranı 2021 Eylül’den 2022 Eylül’e kadar yüzde 100’ün üzerinde.

2022’de Seri A yatırım turumuzda dünyanın ve Türkiye’nin iş, finans ve girişim alanındaki en büyük kuruluşlarının büyük ilgisiyle karşılaştık. L2G Ventures’ın liderliğinde yapılan turda JIMCO, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, Eczacıbaşı Momentum, Finberg, İş Bankası Maxis Yenilikçi GSYF, Logo Yazılım, Sabancı Ventures, ScaleX Ventures, TechOne Venture Capital ve Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altındaki TKYB Sermaye Fonu, şirketimize 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırımla stratejik yatırımcı oldu. Finansal teknolojiler ve girişim ekosisteminde bu kadar çok sayıda güçlü kurumun yatırım için bir araya geldiği bir şirket olmak da bizi ayrıca gururlandırıyor.

Bunun yanı sıra 2022 ülke çapındaki ağımızı da güçlendirdiğimiz bir yıl oldu. İzmir’in ardından 2022 yılında Ankara’da ofis ve Adana temsilciliğimizi açtık ve ekibimizi 3 kat büyüttük.

Figopara olarak 2023 yılında da KOBİ’lerin ve işletmelerin finansman ihtiyacını karşılamasına aracılık edecek teknoloji temelli finansal çözümler üretmeye devam edeceğiz. 11 milyon dolarlık yeni yatırım büyümemizi hızlandıracak. Yeni yatırımla birlikte çalıştığımız banka ve finansal kuruluşlarla iş birliklerimizle işletmelere ayrılan limit tutarlarının artırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Banka ve finansal kuruluşlarla yeni iş birlikleri fırsatları kovalayacağız. Yeni yatırımcılarımızdan aldığımız güçle de 2023 yılında yeni global açılımlar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2024 yılında ise ayda 10 binden fazla KOBİ’ye kredi sağlayan bir kurum haline gelmek istiyoruz. Öte yandan Figopara olarak servis bankacılığında dijital KYC’den kredi vermeye kadar geniş bir yelpazede ara yüz sağlayıcısı olmayı hedefliyoruz.