Kahramanmaraş’ta 6 Şubat saat 04.17’de meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman, Adana, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kilis’i de vurdu.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7.7 büyüklüğündeki deprem ve ardından meydana gelen artçılar, bölgedeki 10 ilde ağır hasara yol açtı. Kahramanmaraş’ta 6 Şubat saat 04.17’de meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman, Adana, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kilis’i de vurdu.

Finansal teknoloji sektörü bu büyük afette var gücüyle depremzedelerin yanında olmaya çalışıyor. Bu derlememizde son dönemde yaşanan gelişmeleri bir araya getirdik.

 

Tüm dünyadan kurtarma çalışmaları için yapılan destekler sürüyor.

Deprem felaketinin üçüncü gününde, arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra yardımlar ve sıcak yemek hizmetleri kentteki vatandaşlara ulaştırılıyor.

BDDK, 10 ili etkileyen depremlerden etkilenen vatandaşlar için mevcut ve yeni kredilerde 6 Şubat’tan itibaren 6 ay boyunca vade ve taksit kolaylığı imkânı tanıdı.

Buna göre, söz konusu illerde yerleşik kişilere yeni kullandırılacak veya yeniden yapılandırmaya tabi tutulacak konut, taşıt ve tüketici kredilerinin vadeleri, BDDK tarafından daha önce belirlenen sürelere tabi olmayacak ve ödemesiz dönemlerin uygulanması da dahil olmak üzere bankalarca belirlenebilecek. Öte yandan bu illerde yerleşik üye işyerlerince kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet satımlarında da kredi kartları taksitlendirme süreleri de bir kata kadar artırılacak.

TCMB’den yapılan açıklamaya göre, deprem bölgesindeki firmaların reeskont kredileri ile YTAK geri ödemelerinin vadelerinin uzatılması konusunda bazı kararlar alındı.

Bu kapsamda Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa olmak üzere deprem bölgesindeki illerde kurulu firmaların 6 Şubat-30 Nisan dönemindeki ihracat ve Döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri ile YTAK geri ödemelerine 180 güne kadar faizsiz olarak vade uzatımı imkanı tanındı. 6 Şubat öncesinde kullanılmış ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerine ise 6 ay ilave ihracat ve döviz kazandırıcı hizmet taahhüdü kapatma süresi verildi. Türkiye Bankalar Birliği ise deprem bölgelerinde ödeme güçleri olumsuz etkilenen müşterilerin talepleri halinde vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçların vadesinin 6 ay sonrasına kadar ötelendiğini açıkladı.

Türkiye Bankalar Birliği, depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa illerinde bulunan ortak ATM’lerden yapılacak işlemlerden ücret tahsis edilmemesi yönünde prensip kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremden etkilenen 10 il için 3 ay süreli OHAL kararı aldıklarını açıkladı.

OHAL, ilan edildiği bölgelerde valilere çevre illerden ve ordudan yardım isteme yetkisi tanıyor. OHAL Kanunu’nda, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra özel ve tüzel kişilerin de arazi, arsa, bina, araç, gereç, yiyecek, ilaç ve tıbbi malzeme gibi kendilerine yöneltilen her türlü talebi karşılamak zorunda olduğu belirtildi. OHAL ilan edilen bölgelerde yaşayan 18-60 yaş arasındaki vatandaşlar, olağanüstü hal sebebiyle kendilerine verilecek işleri yapmakla yükümlü olacak.

 

Yardım çalışmalarına hız verildi

TransferGo, yurt dışından deprem bölgesine yardım için destek kodu oluşturdu. Yardımlar, “depremdestek” koduyla komisyonsuz yollanabilir hale geldi.

Papara, deprem yardım çalışmaları için Ahbap platformuna 2 milyon 500 bin TL bağış yaptı.

 

Ahbap’ın kurucusu Haluk Levent, dünya üzerinde çok kişi kripto para birimi ile yardım yapmak istediğini açıkladı ve MASAK ile görüşme yaptıklarını duyurdu.

 

 

Ahbap platformu tarafından oluşturulan kripto yardım cüzdanlarına yapılan bağışların şeffaf ve makbuz yapısını anlık olarak gözlemlemek için buradaki adres paylaşıldı.

Bağış yapılabilecek stabil coin adres ve transferleri aşağıdaki gibi açıklandı:

*BEP20 Cüzdan Adresi:*

0xB67705398fEd380a1CE02e77095fed64f8aCe463

BEP20 Ağı:

0xB67705398fEd380a1CE02e77095fed64f8aCe463

ERC20 Ağı:

0xe1935271D1993434A1a59fE08f24891Dc5F398Cd

Avalanche Ağı

0x868D27c361682462536DfE361f2e20B3A6f4dDD8

 

Avalanche Foundation, Ahbap tarafından oluşturulan cüzdana 1 milyon dolar değerinde AVAX bağışladı.

Paribu, afet destek planı ve kripto para bağış organizasyonu hakkında bilgi paylaşarak, İhtiyaç Haritası ve 19 sivil toplum kuruluşunun inisiyatifi ile kurulan Afet Platformu rehberini duyurdu.

Paribu, yardım için ayırdıkları kaynakları detayları ile burada yayınladı.

Papara, uygulamadaki bağış yardım özelliğini hatırlatarak, sivil toplum kuruluşlarına bağış desteği çağrısı yaptı.

Binance, depremden etkilenen bölgedeki kullanıcılara kişi başı 100 USD dağıtacağını duyurdu.

Binance, BNB’yi airdrop ile dağıtacak. 6 Şubat öncesi Proof of Address (POA-Adres İspatı) sürecini tamamlamış olmaları şartı aranıyor.

Açıklamada; doğal afetler sonrasında, insanların tıbbi gereçler, gıda ve diğer zaruri ihtiyaçları için gereken fonlara erişimlerinin kısıtlı olabilmesi ihtimaline karşın hızlı, düşük maliyetli, uluslararası ve şeffaf işlemler sunması nedeniyle kripto transferleri afetzedelere finansal yardım ulaştırmak adına gitgide artan bir sıklıkta kullanıldığı vurgulandı.

Bağışlar Binance Charity üzerinden toplanacak

Binance Charity, herkesin bağış yapabileceği kamuya açık bir bağış adresi olarak kuruldu. Bu adrese gönderilecek olan dijital varlık bağış tutarları önce Türk Lirası’na dönüştürülüp daha sonra da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması amacıyla devlet tarafından yetkilendirilmiş yardım derneklerine devredilecek. Türkiye Deprem Yardımı fonuna yapılacak bağışlar için BTC, ETH, BNB, BUSD, XRP dijital varlıkları kabul edilecek

PayPorter, organize ettikleri yardım tırının deprem bölgesine ulaşmak üzere yola çıktığını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı e-seferberlik başlattı!

 

Migros, Ticaret Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Afet Acil Sosyal Yardım’ın başlattığı “Deprem Yardımlaşma Seferberliği” kapsamında ihtiyaç bölgelerine destek sağlamaya başladı. Migros’un ardından Amazon, Hepsiburada ve Trendyo’dan da “Deprem Yardımlaşma Seferberliği kapsamında ihtiyaç bölgelerine destek sağlanacağı açıklandı.

Bu platformlar üzerinden verilecek temel ihtiyaç malzemeleri siparişlerini, kar amacı olmayan indirilmiş özel bağış fiyatlarıyla deprem bölgesine ulaştıracak. Tüm bağışları tek bir konumda toplayarak, özel araçlar ile AFAD’ın belirlediği noktalara teslim edecek. Platformların deprem bölgesine yardım için hazırladığı temel gıda kolisi, bebek ve kadın hijyen ürünleri, ısıtıcı ve fener gibi ürünler, web sitelerinde yer alan özel linkten sipariş verilebiliyor.

 

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Çok üzgünüz.