Rasyonet ve Odifin arasındaki iş birliği 10. Yılını doldurdu. Odifin Kurucu Ortağı Ödül Çengel ve Rasyonet Yönetici Ortağı Vahide Unutmaz Barın ile Fintechtime Mayıs sayısı için gerçekleştirdiğimiz özel röportaj yayında. 

Rasyonet ve Odifin arasındaki iş birliği 10. Yılını doldurdu.

Ortak geliştirdikleri risk yönetimi çözümü ise sektörde en büyük pazar payına ulaşarak lider koltuğuna yerleşti. Odifin Kurucu Ortağı Ödül Çengel ve Rasyonet Yönetici Ortağı Vahide Unutmaz Barın ile Fintechtime Mayıs sayısı için özel bir röportaj gerçekleştirdik. 

 

Rasyonet ve Odifin arasındaki iş birliği 10. Yılını doldurdu. Ortak geliştirdiğiniz risk yönetimi çözümünüzle sektörde en büyük pazar payına sahip olduğunuzu biliyoruz. Bu iş birliğinin finans sektörüne neler kattığını sizden dinlemek isteriz.

 

 

Ödül Çengel: 2013 yılında risk yönetimi uygulamamızı Portföy Yönetimi Şirketlerine sunmaya başladığımız dönemde sektörün yönettiği toplam varlık büyüklüğü 30 milyar dolar iken bugün 70 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde hem yönetilen portföy adetlerindeki artış, hem de mevzuatsal olarak getirilen yaptırımlar sektördeki etkin sistemlere olan ihtiyacı çok arttırdı.

Biz de böyle bir zamanda Rasyonet’in güçlü veri yapısı ile bizim analiz yetkinliklerimizi bir araya getirerek Risk Yönetiminde süreçleri kolaylaştıran bir uygulama ortaya çıkardık. Büyük bir mutlulukla, sektördeki şirketlerin sunduğumuz uygulama sayesinde personel etkinliklerini arttırdığını ve raporlama yetkinliklerini genişlettiklerini gözlemliyoruz.

Rasyonet ile birlkte geliştirdiğimiz başka uygulamalarımız da var; Sabit Getirili Menkul Kıymetler ve İç Kontrol uygulamalarımız gibi. Tüm bu uygulamaların başarısı finans sektöründe gözlemlediğimiz eksikliklere doğru ve kalıcı çözümleri sunmasından gelmekte.

 

Vahide Unutmaz Barın: Portföy analizleri, risk yönetimi ve sabit getirili menkul kıymetler ile ilgili ürünlerimizi Odifin ile birlikte tasarlıyor ve piyasaya sunuyoruz. Ürünlerin ihtiyaç analizi, test, satış ve satış sonrası destek çalışmaları Odifin, altyapı ve yazılım geliştirme çalışmaları ise Rasyonet tarafından gerçekleştiriliyor. İki şirketin ekipleri birikim ve yetkinlikleri ile birbirini tamamlıyor ve finans sektörünün ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verebiliyoruz. 

2013 yılında SPK’nın portföy yönetim şirketleri ve bu şirketlerin faaliyetlerine ilişkin esasları belirleyen tebliği ile portföy yönetiminde risk ölçümü, takibi ve yönetimi daha da önem kazandı. Tebliğin yayınlanmasının ardından piyasaya sunduğumuz çözüm bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede 16 kurum tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Bugün ise sektörün büyük bölümüne hizmet veriyoruz. Uygulamamız Rasyonet finansal verileri üzerinde çalıştığı, lokal ve global tüm sermaye piyasası araçlarına ilişkin tarihsel ve güncel verileri kapsadığı için kurumların risk hesaplama için başka herhangi bir kanaldan veri toplama ihtiyacı kalmıyor, bu da süreçleri daha hızlı ve güvenli hale getiriyor.

Rasyonet ve Odifin arasında 10 yıldır istikrarlı ve verimli bir şekilde devam eden bu işbirliği sayesinde portföy yönetim şirketleri, aracı kurumlar ve bankalara yönelik başarılı ürünler ve projeler gerçekleştirdik. Çok mutlu, gururlu ve aynı zamanda da yeni hazırladığımız ürünler için çok heyecanlıyız.

 

 

Tanışma hikayenizden de bahsedebilir misiniz? Nasıl bir araya geldiniz?

Ödül Çengel: Ben aslında masanın diğer tarafındaydım. 2011 yılında bir aracı kurumda çalışırken Rasyonet’in Kurucu Ortaklarından Orkun Barın ile Sabit Getirili Menkul Kıymetler (SGMK) alanında ihtiyaç nedir diye konuşmak için bir araya geldik. Bu görüşme “Ürünü birlikte geliştirelim” kararı ile sonuçlandı.

2011-2013 arasında Rasyonet bünyesinde uygulamalarımızı geliştirdik. Önce SGMK uygulamamız olan BondGround ile başladık sonra da Risk uygulamamız olan RiskGround’u çıkardık. Her iki uygulamamız için de müşterilerimiz tarafından olumlu dönüş alınca Odifin’in kurulma vaktinin geldiğine karar verdik. Aslında biz Rasyonet içerisinde kurulmuş olup sonra kendi macerasında ilerleyen bir şirketiz.

Odifin Sabit Getirili Menkul Kıymetler ile Risk ve Performans Analizleri konusunda oldukça tecrübeli bir kadroya sahip. Rasyonet’in Hisse ve Fon alanlarındaki tecrübesi ile birleştiğimizde çok güçlü bir sinerji yakalıyoruz. Bunu da sunduğumuz ürünlere yansıtıyoruz.

 

 

Hedef kitlenizde kimler var? Sektörde nasıl konumlanıyorsunuz? Kaç kuruma ve kullanıcıya hizmet veriyorsunuz? Lokomotif ürünleriniz, öne çıkan çözümlerinizi ve piyasa paylarını öğrenebilir miyiz?

Vahide Unutmaz Barın: Rasyonet, 2000 yılında kurulan bir FinTech şirketi. Yerli ve yabancı sermaye piyasaları için bilgi ve katma değerli analizler sunarak, finans piyasasındaki hizmet kalitesinin yükseltilmesine yardımcı olmayı amaçlamaktayız. Hisse senedi piyasaları, makroekonomik analizler, yatırım fonları, emeklilik fonları, sabit getirili menkul kıymetler, portföy yönetimi, risk yönetimi gibi çok geniş bir yelpazede ürün ve hizmetler sunuyoruz.

Şirketimiz, hisse senetleri analizine yönelik bir uygulama geliştirme hedefi ile kurulmuştu. Gururla söyleyebilirim ki, bugün EquityRT Finansal Analiz platformumuz Türkiye’nin yanı sıra 10’dan fazla ülkede yüzlerce kullanıcıya erişti.

EquityRT, web tabanlı ve SaaS modeli ile çalışıyor. Makroekonomik analiz, yatırım fonları ve emeklilik fonları ürünlerimiz de aynı şekilde sunulmakta. Kullanıcılarımız, istedikleri yerden ve bir tarayıcı üzerinden çalışma imkanına sahipler.

Sektöre sağladığımız çok önemli bir diğer fayda, Türkiye’deki tüm sermaye piyasası araçları için en doğru ve kapsamlı veri tabanını sunuyor olmamız. Güncel veriler de en hızlı ve en doğru şekilde platformlarımızda sunuluyor. Rasyonet’ in veri ve hizmet kalitesi 23 yıldır artarak devam etmekte.

Bir diğer önemli husus ise, ithal ikamesi olanağı sunmamız. Tüm dünyada yoğun olarak kullanılan finansal analiz uygulamaları Amerikan şirketleri tarafından sunulan ve döviz bazlı faturalanan platformlar. EquityRT ile Türk finans sektörüne tamamen yerli ama global piyasaları barındıran çok kuvvetli bir alternatif sağlıyoruz.

Yatırım fonları ve emeklilik fonları güncel ve tarihsel analizlerine yönelik PortfolioBase platformumuz portföy yönetim şirketleri ve emeklilik şirketlerinde yoğun bir şekilde kullanılıyor. Ayrıca, çok sayıda banka bireysel yatırımcılara sunduğu fon verilerini bizden temin ederek, “web-servis” hizmetlerimiz aracılığıyla web siteleri ve mobil uygulamalarında yayınlıyor.

Finans ve finans-dışı pek çok sektöre hizmet veriyoruz. Kullanıcı profilimiz, hisse senedi analistleri, holdinglerin finansman ve strateji birimleri, halka açık şirketlerin yatırımcı ilişkileri birimleri, aile ofisleri, yatırım danışmanları, fon kurucuları ve yöneticileri, karar alıcılar ve akademik çevre olmak üzere çok geniş bir kesimi kapsıyor. Yurt içi ve yurt dışında toplamda 150’den fazla kurumda yaklaşık 2000 kullanıcıya ulaşmaktayız.

  

Ödül ÇengelVahide Hanımın da belirttiği gibi temel olarak Sermaye Piyasasında faaliyet gösteren kurumlara hizmet sağlıyoruz. Portföy Yönetimi şirketleri, Aracı Kurumlar, Bankalar, Emeklilik Şirketleri ve Sigorta Şirketleri müşteri bazımızı oluşturuyor.

Biz bu kurumlara ne sağlıyoruz dersek: öncelikle veri konusunda çok iyi olduğumuzu söyleyebilirim. Sadece yurtiçi piyasalar değil aynı zamanda yurtdışı piyasalara ait verileri ortak bir platformdan sunabiliyor olmak büyük bir avantaj. Özellikle portföy bazlı uygulamalarımızda sistemin içerisinde kapsamlı bir veri altyapısı bulunuyor olması kullanıcılarımızın hayatını çok kolaylaşıtırıyor.

Sabit Getirili Menkul Kıymetler piyasasına yönelik ürünümüz Özel Sektör tarafından ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikalarında çeşitliliğin artması ile daha çok talep görmeye başladı. Özellikle bu kıymetlere ilişkin kapsamlı veri içermesi ve değerleme kolaylığı sağlaması nedeni ile işlem yapan kurumların ilk tercihi oluyor.

Risk Yönetimine yönelik yazılımımız portföy yöneten kurumların veya aracı kurumların maruz kaldığı risklerin ölçümüne olanak sağlıyor. Parametrik bir yapıya sahip olan uygulama fon veya portföy bazında özelleştirme imkanı sunarak raporlamaların çok daha hızlı ve etkin yapılmasını sağlıyor. Bu özellikleri sayesinde de kurum bünyesinde risk analizi yapan Portföy Yönetimi Şirketlerinin ilk tercihi konumunda. Son yıllarda artan mevzuat ile beraber Aracı Kurumlar tarafından da talebin arttığını görüyoruz.

Mevzuat ile Uyumluluk uygulamamız bir fonun tabii olduğu tüm mevzuatsal sınırlamalarla uyumluluk kontrollerini sağlıyor. Aynı zamanda bu uygulama aracılığı ile portföyün içsel limitlerine ait kontroller de gerçekleştirebiliyor. Mevzuatsal yaptırımların fonlar için çok artması ve fon tiplerine bağlı olarak farklı sınırlama kontrollerinin getirilmesi ilgili kontrollerin yapılmasını çok zorlaştırıyor. Bu uygulamamız sunduğu pratik takip özelliği ile Fon Operasyon ve Saklama ekipleri tarafından oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Aynı zamanda Portföy Yönetimi Şirketlerinin de ilk tercihi konumunda.  

 

Teknolojik dönüşüm hemen tüm sektörlerin iş yapış biçimlerini değiştirirken, fırsatları da beraberinde getiriyor. Diğer yandan son iki yıldır getirilen düzenlemeler adeta zamanla yarışılmasını zorunlu kılıyor. Risk yönetimi tarafında bu dönüşümün getirileri ve riskler / fırsatlar konusunda siz neler söylemek istersiniz?

Ödül Çengel: Gerçekten de çok hızlı bir teknolojik dönüşümden geçiyoruz. Yapay zeka, kripto varlıklar, blok zincir teknolojisi gibi kavramlar bazı finansal yazılımların içerisinde yerini aldı bile. Mevzuatsal düzenlemeler ile daha temkinli olmaya yönlendirilen Portföy Yönetimi Şirketleri ve Aracı Kurumlar bu dönüşüme uyum sağlamak için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Bazı şirketlerde dijitalleşme ofislerinin kurulduğunu ve organizasyonlarının bu yönde yapılandırıldığını görüyoruz.

Diğer taraftan mevzuatsal düzenlemeler ile uyumluluk konusunda bahsettiğiniz yarışı biz kurulduğumuz günden bu yana veriyoruz. 2008 krizinden sonra global olarak regülasyonların arttığına hepimiz şahit olduk. Tabii ki aktif olarak değişen, gelişen bir piyasadan bahsediyoruz. Regülasyonların da bununla beraber dönüşmesi, değişime uyarlanması gerekiyor. Bu döngü özellikle finans sektörü gibi regülasyonların çok daha sıkı olduğu bir sektörde hep var olacak. Yazılımların da bu döngüye cevap verebilecek nitelikte dinamik ve parametrik olması gerekiyor.

Tüm bu gelişmelere sunduğumuz uygulamalar ile hızlı bir şekilde çözüm sunabilmek için sürekli iyileştirmeler yapıyoruz. Ama başarılı olmamızdaki en önemli unsurun bu dönüşümü yaparken kullanıcıların zorlanmaması, olabildiği kadar kolay ve rahat bir şekilde gerçekleştirmesi olduğunu düşünüyorum.

 

Çözümlerinizin ardındaki teknoloji ve yaklaşım hakkında neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin sizden beklentiler neler, hangi tür taleplerle size geliyorlar? Hangi avantajları sunuyor, entegrasyonu nasıl sağlıyorsunuz?

Vahide Unutmaz Barın: Sektörün ihtiyaçlarını önceden tahmin etmek ve yeni teknolojilerle çözümler sunarak işlerini kolaylaştırmak için çaba sarf ediyoruz. Hem yerel hem de uluslararası trendleri yakından takip ediyor ve proaktif bir yaklaşım sergiliyoruz.

Örnek vermek gerekirse, pandemiden önce Big Data ve Web tabanlı teknolojilere yatırım yaparak, kullanıcılarımızın uzaktan çalışma imkanlarına hızlı ve sorunsuz bir şekilde erişmelerini sağladık. Yine bu dönemde artan dijitalleşme projeleri için de ilk günden itibaren hazır olduk ve değişik boyutlarda birçok proje gerçekleştirdik. Mobil uygulamalar, web servis ve API çalışmalarını kapsayan başarılı projelerimiz sayesinde Rasyonet ismini görmeseniz de birçok kurumun in-house çözümleri veya müşteriye sundukları finansal uygulamaların arka planında Rasyonet verileri kullanılıyor.

Son dönemde, teknoloji sayesinde yaşam ritmimizin artması ve ekonomik koşulların dünyanın her yerinde zorlaşması nedeniyle, hızlı ve hazır analizler büyük ilgi görüyor. Sektördeki bu ihtiyacı dikkate alarak, tüm uygulamalarımızda değişik seviyelerdeki kullanıcılarımızın veri ve analizlere 2-3 tıklama ile ulaşmasını hedefliyoruz.

Big Data ve bilgisayarların gücünü birleştirerek, çok kısa sürede farklı bakış açılarını analiz ediyor ve bunları anlaşılır bir şekilde sunan özellikler ve fonksiyonlar geliştiriyoruz. Geçen yılın sonlarında, yatırım stratejilerinin oluşturulması ve 15+ yıllık bir veritabanı üzerinde back-test çalıştırılarak birkaç saniyede valide edilmesi ile ilgili yeni bir özellik içeren EquityRT sürümünü piyasaya sunduk. Sadece Borsa İstanbul değil, tüm dünya borsalarında işlem gören hisseler üzerinden dilediğiniz stratejileri oluşturmak ve test etmek artık çok kolay.

En yeni ürünümüz “Rasyonet Hemen Rapor” ile kurumlara çok ihtiyaç duydukları başka bir açıdan da yardımcı oluyoruz. Tüm bülten ve raporları tamamen otomatik olarak oluşturarak, hedef kitlelere ulaştırmalarını sağlıyoruz. Hem kurumlar hem de bireysel yatırımcılar güvenle karar alabilsinler diye çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Ödül Çengel: Dijitalleşme ile birlikte tüm sektörlerde olduğu gibi sermaye piyasalarında da entegre, hızlı ve güvenilir çözümlere ihtiyaç duyuluyor. En önemli unsurlardan biri operasyonel yüklerin azaltılması. Sermaye piyasalarında çeşitliliğin artması, bunları karşılayabilecek ürün ihtiyaçlarını da beraberinde getiriyor. Aynı zamanda tüm dünyanın bakış açısını değiştiren bir jenerasyon iş hayatının içerisinde yerini almaya başladı. Teknolojik gelişmeleri çok daha yakından takip eden bu jenerasyon operasyonel işlerin varlığının sorgulanmasını sağladı. Hız, verimlilik, bilgi ve kolay kullanım kullandıkarı her türlü yazılımın asgari gereksinimleri haline geldi. Bunun sonucunda da entegre sistemler konusunda daha fazla ihtiyaç oluştuğunu görüyoruz.

Bu ihtiyaçları karşılayabilmek için biz de son zamanlarda farklı modüllerin entegre çalışabilmesi konularına odaklandık. Ayrıca müşterilerimiz tarafından kullanılan diğer uygulamalarla veri entegrasyonları gerçekleştiriyoruz. Böylece sadece bizim sunduğumuz uygulamalarda değil farklı platformlarda da bizim veri ve analizlerimizi kullanabiliyorlar.

 

Teknoloji kullanımı arttıkça mevcut finansal yapıların hızla dönüştüğünü ve daha da dinamik haline geldiğine şahit oluyoruz. Bankacılık, sigorta, portföy yönetimi, varlık yönetimi ve bireysel finans uygulamalarına ilgi düzenli olarak artıyor ve çeşitleniyor.

Yeni tanımlar ile birlikte sektörel ihtiyaçlar da farklılaşıyor. Şirketler, finansal yatırım yönetimi ve risk analizi ihtiyaçlarını belirlerken nasıl bir yol izlemeli, neleri önceliklendirmeli?

 

Ödül Çengel: İdeal bir risk yönetimi sisteminin karar alma aşamasından itibaren süreçlerin içerisine dahil olması ve kurum çapında uygulanması gerekir. Oysaki yurtiçinde ve yurtdışında çok uzun bir süre risk yönetimi ve mevzuat ile uyumluluk kontrolleri kararlar verilip işlemler tamamlandıktan sonra sadece kontrol amaçlı gerçekleştirildi.

Günümüzde global piyasalarda entegre ürünlerin çok yaygınlaştığını, emir iletiminden operasyonel süreçlere, risk yönetiminden performans yönetimine kadar uçtan uca hizmet sağlayan sistemler aracılığı ile yapıldığını görüyoruz. Bu şekilde kullanılan sistemler henüz karar aşamasında risk kontrollerini gerçekleştirdiği için çok daha etkin yöntemlerdir. Yakın zamanda bu akımın Türkiye’de de yaygınlaşacağını düşünüyorum. 

 

 

Fintech sektörü yeni lisanslar ile birlikte kalabalıklaştı. Gömülü finans sektörümüzün en büyük trendi. Bir taraftan BaaS, BaaP geçişi ve yeni dijital bankalar ve açık bankacılık uygulamalarına olan ilgi söz konusu. Yatırım bankalarının ve portföy yönetim şirketlerinin ileri teknolojilere yöneldiğini görüyoruz.

Tüm bu yaşanan dönüşüm sizin iş yapış biçiminize nasıl yansıyor? Genel değerlendirmeleriniz eşliğinde piyasa trendleri konusunda neler söylemek istersiniz?

 

Vahide Unutmaz Barın: Fintech sektöründeki bu hızlı dönüşümün, iş yapış biçimimize olumlu yansımaları oldu. Yeni gelişmeler bir yandan sektördeki rekabeti artırıken, diğer yandan inovasyonu ve hizmet kalitesinde çıtayı yükseltti. BaaS, BaaP, dijital bankalar ve açık bankacılık uygulamaları gibi trendler, bizlere müşteri odaklı yaklaşımların önemini gösteriyor ve daha iyi müşteri deneyimi sağlamak için hizmet sağlayıcıları daha esnek ve hızlı hale gelmeye mecbur bırakıyor.

Bu dönüşüm yatırım bankaları ve portföy yönetim şirketleri gibi geleneksel finansal kurumları da etkiledi ve ben şahsen bundan çok heyecan duyuyorum. 4 yıl kadar önce Johannesburg Borsası’nın bir etkinliğinde ilgimi çeken bir panel vardı. Konuşmacılardan biri “Yıllar içinde bankalar müşterilerinin çok değerli bilgilerini biriktirdiler ve artık FinTech’lerin yardımı ile bu bilgileri analiz edip hayatımızı kolaylaştıracak çözümler aramaya başladılar.” demişti. Gerçekten bu süreç o günden beri hızlanarak devam etmekte.

Yeni teknolojiler ve uygulamalar, finansal hizmetlerin daha da kişiselleştirilmesini sağlayacak ve müşterilerin ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebilecek. Yapay zeka ve veri analizi kullanarak, müşterilerin yatırım tercihleri, risk toleransı ve finansal hedefleri gibi faktörleri daha iyi anlayabilir ve buna göre öneriler sunabiliriz

Rasyonet olarak, müşterilerimize en iyi hizmeti sunabilmek için teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Müşterilerimize güvenli, kullanımı kolay ve hızlı finansal çözümler sunmak için yeniliklere hızlı bir şekilde adapte olmaya çalışıyoruz.

Finans ile teknolojiyi en hızlı ve verimli bir şekilde buluşturmak için sektörün yanındayız. Finans kurumlarındaki genç kadrolarla en iyi şekilde iletişim kurmayı ve sadece ürün kullanımı değil finansal analiz yetkinliklerini de desteklemeyi hedefliyoruz. 2022 yılında şirkette 3 yeni rol tanımladık. Bu sene de aynı şekilde 3 veya 4 yeni rol planlıyoruz. Tecrübeli ekibimizi yeni yetkinlikler ve yeteneklerle güçlendirdik, güçlendirmeye devam ediyoruz. Kurum kültürümüz yeni fikirler ve iş akışlarının rahatlıkla paylaşılmasını ve hayata geçirilmesini destekliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her platformun kesintisiz, hızlı ve pratik kullanım sunması bekleniyor. Bu bağlamda biz de geçen yıl tüm çözümlerimizde performansı artırmak üzere altyapı güncellemeleri başlattık. Bu çalışmalar meyvelerini vermeye başladı. Hem kullanıcılarımızın memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak, hem de kullanıcı sayımızın hızlı bir şekilde artması durumunda herhangi bir sorun yaşamamak açısından bu konudaki yatırımlarımız devam ediyor.

Piyasa trendleri konusunda, sektörde dijitalleşme ve inovasyonun artarak devam edeceğini düşünüyoruz. Ayrıca, siber güvenlik, veri gizliliği ve uyumluluk gibi konuların önemi de yadsınamaz. Kurumların müşteri verilerini korumak için güçlü güvenlik önlemleri ve uygun veri gizliliği politikaları uygulamaları gerekiyor.

 

Yakın dönemde müşterilerinizi bekleyen yenilik ve projeleriniz neler? Ajandanız eşliğinde 2023 yılı hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Vahide Unutmaz Barın: 2023 yılı hedeflerimiz arasında, müşteri portföyümüzü genişletmek, yeni pazarlara açılmak ve finansal teknoloji dünyasındaki gelişmeleri yakından takip ederek uygulamak yer alıyor. Güçlü Ar-Ge ekibimizle geliştirdiğimiz teknolojileri, finansal yazılım çözümlerimizde kullanarak, yurt-içi ve yurt dışındaki tüm müşterilerimize daha iyi hizmet sunmaya devam etmek istiyoruz.

Değişik platformlarımız bazında yeni özellikler ve sürpriz uygulamalarla sektörün gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Ana ajandamız Web servis ve API uygulamalarını standartlaştırmak ve kurumların dijitalleşme projelerini en hızlı ve kaliteli şekilde tamamlamalarını garantiye almak. Yine bununla ilişkili, kurumların finansal veriler içeren bülten ve rapor hazırlama süreçlerini otomatikleştirmekle ilgili geliştirdiğimiz “Rasyonet Hemen Rapor” uygulamasının sektörde kullanımını yaygınlaştırmak, ek özellikler ile zenginleştirmek.

Hisse senedi platformumuzun kullanıcılarına bir güzel haberimiz var. EquityRT Mobil uygulamamızın bu yılın ortalarında mağazalarda yerini alacak.

Odifin’le birlikte yine sektörü heyecanlandıracak ürünler üzerinde çalışıyoruz. Ödül bu konudan bahsedecek ama ben bu vesile ile size teşekkür etmek istiyorum. FinTechTime çok önemli bir işlevi yerine getiriyor sektörümüz için. Ben de, bir kez daha sizinle görüşmek ve sohbet etmekten çok keyif aldığımı belirtmek isterim.

 

Ödül ÇengelBu yıl uygulamalarımızda bir altyapı değişikliği yapıyoruz. Tüm uygulamalarımızın daha da dinamik ve parametrik olması için web tabanlı bir arayüzde yeniden geliştiriyoruz. Sadece içinde bulunduğumuz piyasalar değil, bizler de kullanıcılarımız da değişiyor, gelişiyor. Bu ihtiyaca cevap verecek yeni arayüzler ve yetkinlikler üzerinde çalışıyoruz. 

Ama bizi asıl heyecanlandıran yeni bir projemiz var. Aslında uzunca bir süredir istediğimiz bir uygulamayı geliştiriyoruz. Yıllardır kendi aramızda konuştuğumuz sektör tarafından da çok talep edilen bir geliştirme. Geçen senenin sonunda ilginç tesadüflerle artık zamanı olduğuna karar verdik. Bu sene de 3. çeyrekte lansmanını yapmayı planlıyoruz.  

Kısaca anlatmam gerekirse geliştirdiğimiz uygulama ile bir portföy yönetimi şirketinin tüm birimlerinin ortak bir platform üzerinde çalışmasını hedefliyoruz. Belki de sizinle bir sonraki sohbetimizde bu ürünümüzün yaygınlaşmasını konuşuyor oluruz.

Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederim.