Boğaziçi Ventures, 2023 yılında disruptive teknolojilere odaklanarak inovatif iş fikirlerini hayata geçiren 10 yeni girişime yatırım yaptı.

Bünyesinde BV Global, BV Growth, Sinerji, Joygame Pre-IPO, Liquidity Trading Pre-IPO gibi birçok yatırım fonunu bulunduran ve 2024 yılında duyuracağı yeni girişim sermayesi fonlarının ön hazırlıklarını tamamlayan Boğaziçi Ventures, kurucularının teknoloji alanındaki derin deneyimleri ve sahip olduğu geniş uluslararası ağıyla, ülkemizdeki yenilikçi, küresel büyüme ve “disruptive” teknoloji odaklı girişimlere ve yatırımcılara çok yönlü destek sağlama ve değer katma vizyonunu 2023 yılında da sürdürdü.

Boğaziçi Ventures’ın aktif olan erken aşama yatırım fonu BV Growth, 2023 yılında 10 yeni girişime ve 8 portföy şirketine devam yatırımları dahil toplamda 150 Milyon TL’lik yatırım yaptı. Portföyü ağırlıklı oyun ve oyun teknolojileri girişimlerinden oluşan BV Growth fonu, fintek, perakende teknolojileri, SaaS teknolojileri, dijital sağlık, İK ve eğitim teknolojileri alanlarında da yatırımlarına devam etti. Bu dikeylerde yatırım ile ölçeklenebilir ve uluslararası pazarlarda hızla büyüme gösterebilecek girişimlere odaklanan Boğaziçi Ventures, ‘disruptive innovation’ temelli, geleceğin önde gelen oyuncuları olmaya aday, yapısal değişim vaat eden yenilikçi projelere yatırım yaparak portföyünü genişletiyor. BV Growth Fonu, 2023 yılında toplam portföy şirketi sayısını 31’e çıkardı, fon değeri de %110 arttı. Boğaziçi Ventures, 2024 yılında da BV Growth fonu ile yatırımlara hız kesmeden devam ediyor olacak. Boğaziçi Ventures 2024 yılında yapacağı yeni yatırımlar ile birlikte toplam portföy şirketi sayısını 50’nin üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Boğaziçi Ventures, teknoloji girişimlerine yönelik birlikte ve ikincil yatırım fonu BV Sinerji ile Türkiye’nin yatırım ekosistemine yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor. Hisselerinin ufak bir bölümünü nakite çevirmek isteyen kurucular ve melek yatırımcılara çıkış imkanı verecek olan bu fonun 2024 yılında ana odağı ikincil yatırımlar olacak. 

Boğaziçi Ventures Yönetici Ortağı ve CEO’su Barış Özistek yaptığı açıklamada; “Küresel girişim yatırımları pazarına paralel şekilde 2023 yılı ülkemizde de yatırımların sayısında ve özellikle büyüklüğünde daralmanın yaşandığı bir yıl oldu. Yatırımcıların projeleri daha seçici değerlendirdiği bu yıl biz de Boğaziçi Ventures ekibi olarak çok detaylı incelediğimiz ve uzun değerlendirme süreçleri sonunda potansiyeline ikna olduğumuz yeni 10 teknoloji şirketine yatırım yaptık. Mevcut portföyümüzdeki girişimlerden de yatırım arayışı olanlara devam yatırımlarımızla destek verdik. Genel olarak yatırımlardaki hacimsel düşüş ve ekonomik belirsizlik ve zorlukların aslında beraberinde getirdiği fırsatlarda var. Girişimcilere bu sene hep bu tavsiyeyi verdik. Tekrar yinelemek istediğim, doğru ekiplerin doğru finansmanla kriz çıkışlarında avantajlı olabileceği ve bu dönemin bir “inşa etme” süreci olduğu. Boğaziçi Ventures olarak her zaman en büyük katma değerimizin maddi destekten bile öncelikli gördüğümüz deneyim aktarımı ve mentorluk. Bu yıl tüm ekibimiz en yüksek eforunu portföyümüzdeki girişimlere know-how desteği vermek için gösterdi. Yatırım yaptığımız girişimlerin büyüme sürecinde yanlarında olma ve onların potansiyelini en üst düzeye çıkarmalarına destek verme misyonumuz, teknolojiye ve ülkemizdeki teknoloji girişimcilerine olan inancımız ile başarılı kapattığımız 2023 yılının ardından bu sene de yatırımlarımıza ve misyonumuz doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2024 yılında tüm girişim sermayesi yatırım fonlarımız aracılığıyla toplam 20 milyon Amerika Doları üzerinde yatırım yapmayı planlıyoruz. Farklı stratejilere ve çıkış planlarına ait bu yatırım fonlarımız hem ekosisteme hem de yatırımcılarımıza katma değer üretmeye devam edecektir” dedi.

Boğaziçi Ventures, çeşitli aşamalarda ve sektörlerde yatırım yapan girişim sermayesi fonları ile girişimciler ve yatırımcılar için değer yaratan bir yapı oluşturuyor ve bu amaç doğrultusunda çalışmaya devam ediyor. Küresel ve geniş bir yatırımcı ağına sahip olan Boğaziçi Ventures, kendi hedeflerine doğru başarılı adımlarla yürürken aynı zamanda portföyündeki şirketlerin büyüme süreçlerine de destek olmayı sürdürüyor. Ana odak noktası Türkiye’deki teknoloji girişimcilerine destek sağlamak ve doğru yatırımcılarla bu girişimleri buluşturmak olan Boğaziçi Ventures, yatırımlarına aynı bu sene olduğu gibi gelecek sene de kararlılıkla devam edeceğinin altını çiziyor.