Tatile çıktığınızda bütün kişisel bilgilerinizi de yanınıza almış oluyorsunuz. Telefonunuzdaki, dizüstü bilgisayarınızdaki ya da diğer akıllı cihazlarınızdaki bilgiler tatildeyken evde olduğunuzdan çok daha fazla gizlilik ihlaline uğrama ve çalınma riski taşıyor.

Tatiller tamamen aileye ayrılan zaman olsa da, dijital evrim mahremiyet ve kişisel bilgilere erişime de yeni bir kapı açıyor. Hele ki tatildeyken sosyal ağlarda fotoğraf paylaşma ve işyeri mailimizi kontrol etme bağımlısı olduğumuzdan beri.

İnternet erişimi ya da uluslararası dolaşım masraf anlamına geldiği için, kısa süreliğine ücretsiz bir ağa katılmanın zararının olmayacağı ortak bir düşünce. Ancak bu düşünce bir o kadar da gerçekten uzak. E-maillerinizi yada sosyal ağlarınızı kontrol etmek için siber saldırganlar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda hesaplarınızın şifreleri dışında daha önemli şeyleri kaybedebilirsiniz, örneğin cihazınızdaki kritik bilgileri.

free-wifiUçağa Binmek İçin Son Çağrı

Ücretsiz Wi-Fi ağlarına katılımın ölçümlendiği ve içinde güvenlik uzmanlarının da yer aldığı bir çok sosyal deney yapıldı. Deney kapsamında tehlikesiz erişim noktaları kurularak, insanların bu ağlara katılım oranları kontrol edildi. Şaşırtıcı şekilde pek çok kişi “Free Airport Wi-Fi” ve benzer isimli güvensiz ağlara hem mobil cihazları hem de dizüstü bilgisayarları ile bağlandılar.

Havaalanlarındaki fiziksel güvenlik çok sıkı olsa da, dolandırıcı Wi-Fi erişim noktaları söz konusu olunca hala iyileştirilmesi gereken noktalar mevcut. Güvenli olmayan ve siber saldırganlarca kontrol edilen bu ağlara bir kere bağlandığınızda, saldırganlar şifrelerinizi toplamaya başlayabiliyor.