Avrupa Birliği kullanıcıların veri gizliliğini korumak adına yeni bir gizlilik yasası hazırladı. Ancak Alman yazılım devi SAP, Financial Times için yaptığı açıklamada bu kanun nedeniyle Avrupa genelinde pek çok girişimin zor bir döneme gireceğini öne sürdü. SAP Ürünler ve İnovasyon Lideri Bernd Leukert, herhangi bir ihlal sonucu işletmeye kesilecek cezanın pek çok yeni şirketi ortadan kaldıracak kadar ağır olduğunu dile getirdi ve ekledi: “Toplamda 25 ihlal yaparsanız tüm geliriniz elinizden gidiyor.”

AB tarafından geçtiğimiz yılın nisan ayında güncellenen veri toplama ve kullanma yasalarında amaç, tüketicilere kendi verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlamak ve bunun nasıl kullanıldığı konusunda şeffaf bir yapı oluşturmaktı. En önemli değişiklik ise, tıpkı Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda yapıldığı gibi artık kullanıcıların proaktif olarak verilerini işletmelere vermeyi kabul etmeleri gerekiyor. Örneğin web üzerinde önceden işaretlenmiş bir formun kullanıcı tarafından onaylanması, izin olarak kabul görmüyor.

Kural ihlalinde ise şirketlere global gelirlerinin yüzde 4’ü oranında para cezası kesiliyor. Bu kanunun 25 Mart 2018’de devreye girmesi bekleniyor. Leukert ise bu gibi büyük ölçekli cezaların, Avrupa’da büyüme gayreti gösteren startup’lar için yıkıcı etki yapacağını belirtiyor: “Çalıştığınız alanda ne kadar fazla karmaşa ve bürokrasi varsa, büyüme hızınız da o kadar azalır. Bugünlerde ise hız her şey demek!”