ObjectTech isimli İngiliz startup, havaalanlarındaki pasaport kontrol sistemine yeni bir soluk getirecek teknolojisini duyurdu. Pasaport kontrol noktasına gelene kadar yolcuların güvenlik kameralarına yakalanan görüntülerini inceleyen sistem geliştiren ObjectTech, kimlik sahtekarlığının da önüne geçiyor.

İlk olarak Dubai’de kullanılacak

Geçtiğimiz günlerde Dubai hükümeti ile anlaşma yaptığı haberi ile gündeme gelen ObjectTech, geliştirdiği teknolojiyi ilk olarak Dubai’de test edecek. Dubai hükümeti tarafından resmen kullanılacağı açıklanan biyometrik tanımlama esaslı teknoloji ile gümrük kontrolleri daha hızlı ve daha güvenli hale gelecek.

Dubai hükümeti ve ObjectTech tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, yolcular pasaport kontrol noktasına gelene kadar üç özel kameranın önünden geçecek. Bu kameralar yolcuların üç farklı açıdan fotoğraflarını çekecek ve bu görüntüleri dijital ortamda birleştirerek yolcuların yüzlerine ait biyometrik profiller oluşturacak. Kontrol noktasına gelindiğinde pasaport üzerindeki fotoğraf ile yolcunun gerçek yüz profili kıyaslanacak ve bu sayede kimlik sahtekarlığının da önüne geçilmiş olacak.

Kameranın karşısında sabit durmaya gerek yok 

Teknolojiyi geliştiren ObjectTech firmasının özellikle üstünde durduğu konu, kullandıkları kameraların,  otonom araçların olmazsa olmazı diye nitelendirilen LIDAR teknolojisini destekliyor oluşu. Bu teknoloji sayesinde hareketli cisimlerin de profili oluşturulabiliyor. Böylece yolcular pasaport kontrol noktasına gidene kadar biyometrik profillerinin oluşması için kameranın önünde sabit durmak zorunda değiller.