Çin’in en popüler ödeme uygulamalarından olan WeChat Pay, Hindistan piyasasına girerek Google Pay ve Paytm’e rakip olacağını açıkladı.

Çinli teknoloji devi Tencent’in sahibi olduğu WeChat Pay, Hindistan’a açılma kararı aldı. Kişiden kişiye (Peer to Peer – P2P) ödeme alanında Çin’de hatırı sayılır bir başarı yakalayan WeChat Pay, bu başarısını bir başka kalabalık nüfuslu ülke olan Hindistan’da sürdürmeyi planlıyor. Bölgede revaçta olan iki ödeme sistemi Google Pay ve Paytm’e rakip olacağını açıklayan WeChat Pay yöneticileri, geliştirdikleri birleşik ödeme arayüzünü (Unified Payments Interface – UPI) Hindistan pazarına uyarlayacaklarını belirttiler.

Entrackr tarafından yapılan habere göre Tencent’in, mayıs veya haziran aylarında WeChat Pay ödeme hizmetini Hindistan’a uyumlu biçimde faaliyete açacak. Habere göre WeChat Pay yöneticileri, mart ayı içinde Hindistan Ulusal Ödeme Kurumu (National Payment Corporation of India – NPCI) yetkilileri ile bir araya gelerek, bankacılık işlemleri yapabilmek için lisans başvurusunda bulundular.

Doyuma ulaşma noktasında olan Hindistan ödeme pazarına WeChat Pay’in katılmasıyla birlikte rekabet iyice kızışacak. Halihazırda ödeme hizmeti sunan BHIM, PhonePe, Paytm ve Google Pay gibi isimlerin arasına girecek olan WeChat Pay, Çin’de yakaladığı başarının bir benzerini Hindistan’da da sürdürmek istiyor.

Hindistan ödeme pazarından pay almak istiyorlar

Çin’in en çok kullanılan mobil ödeme sistemlerinden olan WeChat Pay, rotasını Hindistan’a çevirdi. Dünyanın en yüksek nüfuslu iki ülkesinde hizmet vermek için kolları sıvayan WeChat Pay yöneticileri, Hindistan Ulusal Ödeme Kurumu (NPCI) yetkilileri ile bir araya gelerek lisans görüşmesi yaptı. Bölgede halihazırda hizmet sunan BHIM, PhonePe, Paytm ve Google Pay gibi isimlerle kıyasıya rekabete girecek olan WeChat Pay, Çin’de oldukça popüler olan anlık sohbet uygulamasıyla birlikte başarı yakalama hedefinde.

NCPI tarafından yayımlanan verilere göre, ödeme uygulamaları üzerinden yapılan işlem hacminin Aralık 2018 – Şubat 2019 tarihleri arasında 1 trilyon Hindistan Rupisini (yaklaşık 14,5 milyar dolar) geçtiği ifade ediliyor. WeChat yetkilileri de bu pastadan kalın bir dilim almak için cazip hizmetler sunmak istiyor.

Avrupa’daki kullanımını da artıracak

Alipay’in Avrupa ve ABD’de kullanıma açılmasının ardından genişleme konusuna ağırlık veren WeChat Pay, Adyen ile anlaştığını duyurdu.

Çin’de sahip olduğu benzersiz potansiyeli ülke dışına da çıkararak kullanım miktarını artıran Alipay, ülkenin bir diğer ünlü ödeme sistemi WeChat Pay’in de sınır dışı projeler üretmesine vesile oldu. Avrupa ve ABD’de peşi sıra anlaşmalar yaparak, kullanıcılarının ülke dışında da Alipay’i kullanmasını sağlayan Alibaba’nın ardından WeChat de Avrupa’ya açılma kararı aldı.Avrupa’daki ilk anlaşmasını Adyen ile yapan WeChat Pay, Çinli turistlerin daha rahat alışveriş yapmasını sağlayacak.

Avrupayı ziyaret eden Çinli turistlerin daha kolay alışveriş yapmasını sağlamak için çalışan WeChat Pay, Hollandalı ödeme çözümleri sağlayıcısı Adyen ile anlaştı. Çin’in en popüler ödeme yöntemlerinden biri olan WeChat Pay’in Adyen POS cihazlarında çalışmasına imkan sağlayan entegrasyon tamamlandı. Yayımladığı resmi basın bülteni ile ortaklığı duyuran Adyen, WeChat Pay ödeme yönteminin Avrupa’yı ziyaret eden Çinli turistler için geçerli olduğunu açıkladı. Gerçekleşen ortaklık kapsamında, Çinli turistler Adyen ödeme noktalarında WeChat Pay’i kullanabilecekler.

7-Eleven’da WeChat Pay ve Alipay Kullanılacak