Yaşar Factoring Bilgi Güvenliği Yönetimi Direktörü

Mert Çakar   

 

Yaşar Factoring Bilgi Güvenliği Yönetimi Direktörü Mert Çakar, Fintechtime okurları için kaleme aldı,Unicorn’lar Cepte, Decacorn Kolay Olmadı, Şimdi Soluklanıp Sektörel Stratejiler Oluşturulmalı”.

Dijital dönüşüm projeleri her ne kadar uzun bir zamandır hepimizin gündeminde bulunsa da, pandemi döneminin etkisi ile inanılmaz bir şekilde hızlandığı hepimizin malumu. Bu noktada, daha önceki yazılarımda da bahsini ettiğim “Hızlı Market ve Yemek” sektörlerinin bu sürecin en başarılıları olduğunu  rahatlıkla söyleyebiliriz.

Global FinTech Hub Olma Yolunda İstanbul

Sektör olarak ilk etapta doğru zaman analizi ile yola çıkan örnek girişimlerimiz, ihtiyacı anlayıp pandemi gibi majör bir krizi fırsata çevirerek müthiş başarı hikayeleri yazdılar. Acaba “Unicorn” listesine girecek bir şirketimiz çıkar mı diye düşünüldüğü noktada birbiri ardına çok iyi haberler geldi. Sonrasında uluslararası yatırımcıların dikkatini çeken bu başarılı girişimlerimiz sayesinde, izlenen bir pazar haline gelmemiz işten bile değildi. Zira bu sektör özelindeki markalarımızın başarısı tüm dünyanın ilgisini çekmiş ki, ilk decacorn’larımızı (10 Milyar $ tutarlı değerlemeye ulaşılması) çıkardığımıza yakın zamanda hepimiz şahit olduk.

Akabinde, e-ticaret sitelerimizin birer platforma dönüştüğünü ve bunları tanımlamak adına bulunan SuperApp kavramına doğru evrildiklerini gördük. Bu SuperApp’lerin önümüzdeki dönem yeni servisler ile zenginleşerek, kapsayıcılıklarının artacağını ve çok daha fazla müşteriye ulaşacaklarından hiç şüphem bulunmamakta.

Sizlere biraz iddialı gelecek olsa da, önümüzdeki 3-5 senede Türkiye’de birkaç markamız ile alışılmaya başlanılan decacorn serüveni sayesinde önümüzdeki dönemde birkaç girişimimizin daha bu yolda isimlerini duyacağımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü 4-5 sene öncesinde konuşmacı olduğum bir teknoloji seminerinde, birtakım şirketlerimizin unicorn olabileceğini dile getirdiğimde imkansız olduğu izlenimi veren gözleri artık etrafımda hiç görmüyorum. Artık, bu zaman eksenindeki bir detay gibi karşılanıyor sadece. Tabi bunu söylerken her zaman gururla söylediğim yazılım kaslarımıza, pratik ve hızlı iş geliştirme yapımıza ve müthiş bir tasarım sektörünün son dönemdeki oluşumuna güvenerek söylüyorum. Zira bu saydığım birtakım hususların bazı coğrafyalarda dengeli seyretmemesi durumunda, son kullanıcı deneyimi düşünülmeyen ve her şeyi bir arada yapmaya çalışan anlamsız ürün/uygulamaların çıktığına, bir anlamda kullanılamayan uzay istasyonlarına benzemeye başladığını izliyorum…

 

Bunlarla birlikte, donanım bileşenlerinin kapasitelerinin artması, işlemci güçlerinin kıyas edilmeyecek şekilde gelişmesi ve boyutlarının küçülmesiyle birlikte, oyun teknolojisi tarif edilemez şekilde gelişiyor. Ayrıca, “Yapay Zeka” ve “Derin Öğrenme” kavramlarının inanılmaz şekilde iyi ele alınmaya başlanması, bir devrime şahitlik etmemizi tetikleyen unsur olarak öne çıkıyor. İşte tam bu noktada, oldukça başarılı bulduğum mobil oyun sektörümüzün, satın almalar dahilinde çarpan etkisi ile büyüyeceğini rahatlıkla ifade edebilirim. Tabi bunu çok başarılı bir ekiple halihazırda unicorn çıkarılmış olmasının verdiği cesaretle rahatlıkla söyleyebiliyorum. Yalnız bu noktada, exit için çekirdek geliştirici ekipler biraz daha sabırlı olabilirlerse, marka ve finansal değerlerinin daha hızlı artacağını düşündüğümü belirtmeden geçemeyeceğim. Çekirdek ekiplerin stratejik noktalardan uzaklaştığı/uzaklaştırıldığı projelerde beklentinin tam olarak karşılanamadığı izlediğimiz için, biraz daha fazla söz sahibi olunabilecek birleşmeler şimdilik bu sektör özelinde sanki daha doğru bir karar aşaması.

 

Gerçekleşen dijital dönüşüm projeleriyle birlikte, neredeyse doğal olgu haline gelen “her yerden her şeye basit erişim” mottosu ile birlikte günümüzün olmazsa olmazı haline gelen güvenlik ihtiyaçlarının sürekli artacağı bir dönemden geçiyoruz. Bunun doğal sonucu olarak büyüyen bilgi güvenliği sektöründe, önemli bir gelişim gösteren, hizmet ile birlikte ürünler çıkararak markalaşan firmalarımızı önemli uzmanlık alanlarımdan olmasından ötürü oldukça yakından takip ediyorum. Bu noktada geçmişteki dönemde birtakım exit’ler görmüş olmakla birlikte, önümüzdeki dönem olması gereken değerlemelere kavuşmuş şekilde global yatırımcıların ilgisine maruz kalacağından eminim. Konu hakkında sektörel iş birliklerinin gelişmesi ve markalaşan ürünlerimizin diğer sektörlere oranla daha gelişmiş olan finans altyapılarımızda fırsat bulması gerektiğini düşündüğüm için, yerli güvenlik ürünlerimize çalıştığım kurumlarda elimden geldiğince alan açmaya ve birlikte geliştirme kültürü ile yaklaşmaya çalıştım/çalışıyorum. Son dönemlerdeki düzenlemelerde bu olgu otoriteler tarafından kuvvetli şekilde işlenmeye başladığı için güvenlik şirketlerimizin çok daha atak görüneceği, hızlı şekilde büyüyeceği bir dönem öngörüyorum.

Verinin petrolden çok değerli olduğu yıllara nihayet geldiğimize göre, işlenerek bilgiye dönüşen değerlerimizi korumak için güvenlik sektörü ve firmalarımıza ayrı bir yazıda daha detaylı değineceğimden ötürü şimdilik bu noktada ara verelim.

 

Yine çok kere ifade ettiğim finansal hizmet sektöründe yaratmış olduğumuz teknoloji gelişmişliğinin neredeyse hiçbir ülkede bulunmaması ve genç bir nüfusa sahip olmamızın kullanıcı farkındalığında çok üst düzeylere taşıyarak inanılmaz gelişmiş bir deney alanına erişmesine imkan sağladı. Finansal hizmet teknoloji sağlayıcıları olan bizler her ne kadar zaman içerisinde yoğunluktan biraz söylensek de şimdi oldukça iyi bir müşteri deneyimi sunan bir paydaş olarak gurur duyuyoruz.

İğneyi kendimize batıracak olursak, bu kadar gelişmiş bir finansal teknoloji geliştiricisi olup da bu kadar az finansal teknoloji hizmeti ihracı çok kabul edilebilecek, çok açıklanabilecek bir durum değil aslında. Teknolojik olgunluk ve ürün kalitesi olarak çok başarılı firmalarımız bulunmakla birlikte, bir şekilde hizmet/ürün ihracı noktasında beklentilerin karşılanamadığını söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönem içerisinde başarılı ve global anlamda kabul görmüş bir “Finans Merkezi” olmak istiyorsak daha önceki yazılarımda da ifade ettiğim üzere finansal sektörde hizmet veren finansal kurum sayılarımızın hizmet ve finansal güç kalitesi bozulmadan artması ve müşterilere ulaşım kanallarının zorunlu işlem bürokrasilerinden (kağıt-ıslak imza) uzaklaştırılarak zenginleştirilmesi gerekmektedir. Bahsini ettiğim konularda bir refleks gösterebilirsek, özellikle FinTech-RegTech alanında çok az rakibimizin olduğunu ifade etmek yerinde olacaktır.

 

Ekonomi Reformları Eylem Planı’nda bulunan 3.4.c. maddesi (Dijital/Şubesiz Bankacılık lisanslamalarına/uygulamalarına imkan sağlanacaktır.) dahilinde yeni nesil bankaların kurulabilmesi adına 31.12.2021 tarihine kadar BDDK tarafından “İdari Düzenleme” yapılacağı ifade edildiği ve hummalı bir çalışma yapıldığı bilindiğinden konunun oldukça olumlu ilerlediğini söyleyebiliriz. Hatta büyük teknoloji şirketleri ile çeşitli Avrupa ülkelerinde dijital bankacılık lisansı dahilinde hizmet veren önemli oyuncuların ülkemize ilgisinin olduğunu da paylaşmış olalım.

Sektörler özelinde ülkemizdeki girişimcilik ekosistemi hakkında genel durum analizi ile birlikte beklentileri aktarmaya çalıştım. Tabi tüm sektörleri yer sınırı nedeniyle ele alamadığımız aşikar, atladıklarımız için peşinen özrümü kabul ediniz.

Bir soruna hızlı, basit ve uygulanabilir dijital çözümler sunan uygulamalara gelecek dönemde yatırımcı ilgisinin artacağını ve bu uygulamaların aldıkları yatırım ve motivasyonla birlikte büyüyerek platformlara dönüşeceğini bir yoldan geçtiklerini izleyeceğiz. Tabi bu noktada yönetsel olgunluk seviyesi çok kritik olup; her işe soyunan, anlamlı olmayan servisleri birleştirmeye çalışan mimarilerden kaçınılması gerektiğini bir kez daha söylemekte fayda var. Yazıma burada son verirken, önümüzdeki 3-4 yılda majör sorun ve çözüm beklentilerimi sayarak yazıma son veriyorum, bir sonraki sayıda görüşmek dileğiyle…

  • Uluslararası Artan Ticaret Ölçeğinde Anlık Ödemelerin Kolaylaştırılması Gerekliliği : Konvertibl Dijital Para ve Anlık Para Transferleri – Mobil Cüzdanlar
  • Kağıt Üzerinde Bulunan Sözleşme ve Formların Dijital Ortamlarda Güvenli Şekilde Doğrulanması İhtiyacı : Kabul Görmüş Güvenilirlikte Blockchain ve Akıllı Sözleşme Uygulamaları
  • Bilgiye Erişim ve Kimlik Doğrulama : Dijital Kimlik, Biyometrik Doğrulama
  • Hassas Veri Saklama : Mevzuata Uygun Akredite Yerli Veri Merkezleri ve Güvenli Depolama