Ödeme Sistemleri Kıdemli İş Analisti &

Ürün Sahibi Kahraman Anıl Tanış

 

Ödeme Sistemleri Kıdemli İş Analisti & Ürün Sahibi Kahraman Anıl Tanış, Fintechtime okurları için kaleme aldı “Pazaryeri Bankacılığının Önemi Hakkında”.

Amazon, eBay veya Mercardo Libre gibi çevrimiçi Pazar yerlerinin ticareti bozma şekline benzer şekilde, pazaryeri bankacılığı da finansı sıfırdan değiştiriyor.

Gelin son duruma yakından bir bakalım.

Dikey, kapalı döngü sistemlerin geleneksel bankacılık bilgeliğinin aksine, pazaryeri bankacılığı, katma değerli ürünlerle (eşleşen) bir ekosistem oluşturmak ve bunları müşteriye birleşik bir deneyimde sunmak için aynı dağıtım kanalını kullanmakla ilgilidir.

Bankalar, piyasa modeline dayalı olarak temel hizmetlerini sağlar ve geliştirir, ancak aynı zamanda, ürün portföylerinde boşlukların olduğu yerlerde, özenle seçilmiş ortaklarla (FinTech ve diğer üçüncü taraf oyuncular) ortaklıklar kurmaya isteklidir.

Örneğin küçük işletmeler için dijital bankacılık ürünlerinin eksikliği bu ihtiyaçlardan biridir.

Bu model 3 ana sütuna dayanmaktadır:

  • Kendi ürünlerini kullanmak ve oluşturmak isteyen üçüncü şahıslar için (farklı bir iş modeli olan platform yaklaşımının aksine) açık olarak yayınlanmış API’ler yoktur.
  • Banka, teklifin ve müşteri ilişkisinin kontrolünü elinde tutar.
  • Pazaryeri bankaları, uzmanlıktan yoksun oldukları konularda yardım almaya isteklidirler, ancak bunu, ürün ve hizmetler kendilerininmiş gibi kusursuz bir uçtan uca deneyim sunmaya çalışarak kendi koşulları altında yaparlar.

Buna karşılık, bu yaklaşım 3 temel fayda sağlar:

  • Küresel teklif daha çekici hale gelir ve küreselleşmiş bir pazar arenasında rekabet edebilir
  • Yeni ek B2B gelir kaynakları ortaya çıkıyor (ortaklıkların bir sonucu olarak)
  • Topluca bağlamsal bankacılık olarak bilinen, hiper özelleştirilmiş ürün ve hizmetlerin doğru zamanda ve doğru bağlamda sunulduğu yeni nesil inovasyon dalgasının önemli bir etkinleştiricisidir.

Geleneksel işlerden elde edilen gelirleri küçülen ve çeşitlendirilmiş gelir kaynaklarına ihtiyaç duyan bankalar için pazar bankacılığı, yeni açık, API’li finansal hizmetler dünyasına bir fırsat penceresi sunmakla kalmaz, aynı zamanda bunu kendi şartlarına göre yapar.

(Bankaların temel güçlü yönlerine odaklanmak devam etmesine izin vererek  aynı zamanda  son teknoloji ürünü üçüncü taraf inovasyonunu özelleştirilmiş bir şekilde tedarik ederler.)

Bankaların her müşterinin ihtiyacını etkin bir şekilde karşılamaya çalıştığı ve (bazen) başarılı olduğu zamanlar çoktan geride kaldı. Pazaryeri modeli, hayatta kalmak için en iyi şanslarından biridir.