Wikipedia, 2017 yılında en çok okunan 10 makalesine dair istatistikler paylaştı. Kripto para birimi bitcoin, listede dokuzuncu sırada yer aldı.

Dijital ansiklopedi Wikipedia, 2017 yılının en çok okunan makalelerini listeledi. 2017 yılında vefat eden ünlü isimlerin makalesi ilk sırada yer alırken, ABD Başkanı Donald Trump ve İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth gibi konu başlıkları ikinci ve üçüncü olarak sıralandı. Liste içinde popüler kripto para birimi bitcoin de yer aldı. Bilgi ihtiyaçlarını Wikipedia üzerinden gidermek isteyen internet kullanıcılarının, 2017 yılında en çok okudukları konulardan biri olan bitcoin’in Wikipedia sayfası, 15 milyondan fazla tıklandı.

Bitcoin, Elon Musk’tan fazla görüntüleme aldı

Kripto para biriminin en ünlüsü konumundaki bitcoin, 2017 yılında hemen herkesin ilgisini topladı. Kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin de, teknolojisine hayran kalıp kişisel yatırım portföylerinde değerlendirenlerin de ilgi odağı haline gelen bitcoin, 2017 yılını olağanüstü yükseliş ile tamamladı.

“Geleneksel Para Birimlerini Kullananlar Gülünç Duruma Düşecek”

2017 yılına 1.000 dolar seviyelerinde girip 20 bin dolar gibi rekor bir noktaya ulaşması da popülerliğini doğru orantılı biçimde artırdı. Dünya çapındaki internet kullanıcıları, bitcoin hakkında daha detaylı bilgi almak adına Wikipedia sitesini ziyaret edince, konu başlığı yılın en çok okunan makalelerinden biri haline geldi.

2017 yılına ait istatistiklere göre toplamda 15 milyondan fazla görüntüleme elde eden bitcoin, ABD konu başlığından sadece 740 bin farkla geride kalarak dokuzuncu oldu.

Listedeki diğer isimlerle kıyaslandığında bitcoin, Wonder Woman’dan 1 milyon daha fazla görüntü aldı. Dwayne ‘The Rock’ Johnson’dan 2,6 milyon daha fazla tıklanan bitcoin konu başlığı, Elon Musk’tan bile 2 milyon daha fazla görüntüleme elde etti.

“Altın kadar iyi, lalelerden daha dolgun ve insanları delirtiyor”

Wikipedia’da üst düzey editör konumundaki “JFG” isimli kullanıcı, listede ilk sıralarda yer alan her madde için açıklama yazdı. Bitcoin konusunda esprili ve şiirsel bir açıklama yapmayı uygun gören JFG, bitcoin’i son derece spekülatif ve soyut bir olgu şeklinde tanımladı. Buna rağmen, 2017 yılında Tesla hissesine yatırım yapmaktan daha fazla kazandırdığını da esprili bir dille ifade etti.

Bitcoin İşlemlerinin Yüzde Kaçı Kara Para Aklamada Kullanılıyor?

Açıklamada şu sözler yer aldı:

“Sanal para birimi ile yazı tura atamayacak okuyucularımıza: Bitcoin altın kadar iyi, kurşundan daha parlak, lalelerden daha dolgun, madenlerin diplerinde yer alan ve insanları delirten bir para birimi.

Altın denilince akla zengin olan maceraperestler geldiğini söyleyen esprili yazısında, konu bitcoin olunca fidye kelimesinin ön plana çıktığını belirtti.

Varyemez Amca gibi altın dolu bir havuza atlayabilseniz de savaşta hepsini kaybedebilirsiniz” diyen JFG, “Bugün altın alıp bir kenara saklasanız, torunlarınızın torunları bile hala o altınları bozdurup kullanabilir” vurgusunu yaptı. Dijital para birimlerinde böyle bir garanti olup olmadığı konusunda endişeli sözler sarf eden JFG, Tesla hisselerine taş atarak, “Yine de bitcoin’e yatırım yapmak Tesla hissesi almaktan çok daha iyi bir yatırım hamlesi olurdu” açıklamasını yaptı.

2018’de blockchain aramaları bitcoin’i geçti

Genel nüfus verilerine göre kripto para birimlerinin popülerliği hala gerilerde yer alıyor. Bitcoin, 2017 yılında fazlasıyla popüler olunca görüntülenme sayısı arttı, ama diğer kripto para birimlerinin sayfalarına yapılan ziyaretler çok az seviyede kaldı.

Son haftadaki en popüler 5 bin makale listesinde; Bitcoin 354’üncü, Blockchain 312’nci, Cryptocurrency (Kripto Para) 1.273’üncü ve Ethereum da 3 bin 710’uncu olarak yer alıyor.

Blockchain terimi şimdilerde kripto para dünyasına giriş yapmak isteyenlerin en çok aradıkları ve okudukları konu başlığı halinde. 2018 yılı istatistiklerine göre blockchain teknolojisi, bitcoin aramalarını geride bıraktı.

Bitcoin Hakkında Az Bilinen 40 Gerçek