Araştırmalara göre, kartla ödeme yapan tüketici ve kartlı ödeme kabul eden satıcı sayısı istikrarlı biçimde artmaya devam ediyor.

Bankacılık ve perakende alanlarında araştırmalar yapan danışmanlık şirketi RBR, küresel ölçekte yapılan kartlı ödeme miktarının arttığını duyurdu. “Global Payment Cards Data and Forecasts to 2023” ismi ile yayımladığı raporda, hem kartla ödeme yapan tüketicilerin hem de kartlı ödeme kabul eden satıcıların sayısının yükseldiğini ifade eden RBR, önümüzdeki dönemde de artışın aynı şekilde devam edeceğini iddia ediyor.

Küresel ölçekte yapılan araştırmada, 2017 yılında kartlı ödeme kabul eden satıcı sayısında yüzde 13 oranında artış yaşandığı ve 69,2 milyon sayısına ulaşıldığı belirtildi. Araştırmasında gelecek döneme dair de öngörülerde bulunan danışmanlık şirketi, 2023 yılına kadar kartlı ödeme işlemlerinin yükseliş trendinde olacağını, kartlı ödeme kabul eden satıcı sayısının da aynı oranda artacağını ortaya koydu.

Az gelişmiş ülkelerde kartlı ödeme kabulü hızla artıyor

RBR tarafından yayımlanan “Global Payment Cards Data and Forecasts to 2023” raporunda, hükümetlerin düzenlediği teşviklerle birlikte kartlı ödeme kullanımının arttığı, tüm dünyada kartlı ödeme kabul eden işletmelerin de sayısının hatırı sayılır biçimde yükseldiği vurgusu yapıldı.

Kartlı ödeme konusunda en fazla büyümeye sahip iki bölgenin, aynı zamanda en az gelişmiş olan ülkeleri içerdiğini söyleyen rapor, Asya Pasifik ile Orta ve Doğu Avrupa’nın yüksek oranda kartlı ödeme kabulüne başladığını gözler önüne serdi.

Kartlı ödemelerle birlikte büyümenin yeni düzenlemeler tarafından yönlendirildiğine dikkat çeken rapor, Hindistan hükümetinden örnek vererek, POS ücretlerine kısıtlamalar getirildiğini ve birçoğu devlete ait olan bankalara yeni işletmelerle ortaklık kurma çabalarını artırmak için baskı yapıldığını vurguladı. Çek Cumhuriyeti’nde işletme sahiplerinin artık tüm satışların elektronik kayıtlarını tutmak zorunda olduklarını yazan rapor, kartla ödemenin teşvik edildiğinin altını çizdi.

RBR, kartlı ödeme kabulünün 2017 ila 2023 yıllarında yüzde 8 artarak 111,7 milyona çıkmasını bekliyor. Orta Doğu ve Afrika’nın bu konuda ilerleme kaydedeceğini öne süren RBR, turizmin de önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti. Örneğin Japonya’da 2020 Tokyo Olimpiyatları nedeniyle hükümetin kart kabulün artırılması için düğmeye bastığı, turistlerin para harcamasını kolaylaştıracak çözümler ürettiği belirtiliyor.

Yinelenen kartlı ödemelerin toplam tutarının 473 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor

Diğer taraftan kredi kartıyla otomatik biçimde yapılan ödemelerin sektördeki payı gittikçe artıyor. 2021 yılında sektörün 473 milyar doları aşması bekleniyor.

Hizmet sağlayıcılarının tüketicilere sunduğu, aylık abonelik ücretine dayanan ödeme modeline olan ilgi gittikçe artıyor. Research and Markets tarafından ABD özelinde yapılan araştırmada, her geçen gün daha fazla abonenin aylık ödeme planına sahip hizmetlerden faydalandığı ortaya çıktı. ABD’de yer alan yedi farklı hizmet sağlayıcıdan elde edilen veriler ışığında hazırlanan, “U.S. Recurring Payments Market Forecast, 2017-2021: Set It and Forget It” isimli rapora göre, kredi kartı üzerinden yinelenen ödeme mantığına sahip aboneliklerin toplamı 2021 yılına kadar 473 milyar doları aşacak.

Yayımlanan raporda, online ve mobil platformlarda sunulan ve yinelenen ödeme modeline sahip hizmetlerin kullanım oranının gittikçe arttığı ifade edildi.