Regülasyon Teknolojileri şirketi Sanction Scanner, 2022 AML endüstrisi için yıllık raporlarını yayımladı.

Yapay Zekâ destekli teknoloji çözümleri ile kara para aklama, terörün finansmanı ve sahteciliğin önlenmesi (AML, CTF ve Fraud) sektöründe öne çıkan Regülasyon Teknolojileri şirketi Sanction Scanner, 2022 AML endüstrisi için yıllık raporlarını yayımladı.

Bu raporlar ile 2022 yılında yaşanan gelişmelerin ve yılın gözden geçirilmesiyle önümüzdeki döneme dair sektörel tavsiyelerin ilgililerle paylaşılması amaçlandı. Konu başlıkları arasında 2022 yılı trendlerini, yılın öne çıkan haberlerini, yeni regülasyonları, yasal güncellemeleri ve sektördeki tüm aktörler için yıl sonu çıkarımlarını bulabilirsiniz.

 

2022 Küresel AML Yıllık Raporu

2019 yılında ilk Covid-19 vakasının tespit edilmesinden bu yana dünya pandemiye göre yeniden şekilleniyordu. Sektör, iki yıldır pandemiyi konuşuyor ve bu yıl da pandemi sonrası etkilerin gündemde olacağını düşünüyordu. Ancak Şubat ayında birçok alanda olduğu gibi AML sektöründe de ağırlık merkezini değiştiren bir kriz daha yaşandı: Rusya’nın Ukrayna’yı işgali. Savaş, küresel ölçekte ve hemen hemen tüm endüstriler üzerinde olduğu gibi AML sektöründe de etkisini gösterdi.

Tüm sektörler için kritik konular arasında yer alan dijital dünya ve teknolojideki gelişmeler, savaş ve pandeminin yanı sıra uyum alanında ana başlıklar arasında yer aldı. Bu kapsamda senenin çok konuşulan haberleri olarak, rapor dijitalleşme ile ivme kazanan kripto dünyasındaki gelişmelere, sanal varlıklara, bankacılık operasyonlarının dijitalleşmesine ve NeoBankların artışına değindi. Bu gelişmelerin AML/CTF alanında yol açtığı sorunlara ve dolayısıyla siber güvenliğin önemine de dikkat çekti.

Regülasyon Teknolojileri pazarındaki büyüme ve bu şirketlere olan ihtiyacın artması diğer bir gözlem olarak raporlandı. AML uyumluluğu ve yazılım sistemleri için farklı ölçeklerdeki birçok şirkete hizmet veren Regülasyon Teknolojileri şirketleri, akıllı yöntemlerle finansal teknoloji şirketleri için önemini artırmaya devam etti.

Savaş nedeniyle, 2022 yılı yaptırım paketleri ve düzenleyici güncellemeler açısından oldukça yoğun geçti. Bunlara ek olarak rapor FATF ve EBA gibi önde gelen otoritelerden gelen yeni mevzuat değişiklikleri de dikkat çekti. Bu hususlar ve yukarıda belirtilen konuların detaylarını özenle ele alan Sanction Scanner Yıllık Raporuna buradan https://sanctionscanner.com/resource-library/aml-annual-report-2022 ulaşabilirsiniz.

 

2022 Türkiye AML Raporu Hakkında

Küreselde olduğu gibi, yurtiçinde de oldukça hareketli bir yıl yaşandı. Güncel takip raporu ile FATF’in Türkiye’yi Gri Listede tutuyor olması uluslararası alanda ülkemizin güvenilirliğini zedelemeye devam etti. Buna karşın MASAK, FATF’in uyarı ve önerilerini dikkate alarak yürüttüğü çalışmalar kapsamında, ‘Kamusal Nüfuz Sahibi Kişi’ tanımını yerel mevzuata ekledi. Bu gelişmenin ardından ilgililere yol göstermek amacıyla bir uygulama rehberi yayımlandı. Yıl içerisinde, suç gelirlerini aklama ve terörizmin finansmanı suçlarına ilişkin adli ve idari süreçlerin etkili bir şekilde yürütülmesi hedefi ile yayımlanan strateji belgesi, MASAK Faaliyet Raporu ve kripto para alanındaki çalışmalar ile Türkiye, AML stratejisini geliştirmeye yönelik adımlar attı. Sanction Scanner’ın sizler için Türkiye’deki bu gelişmelerin ve daha fazlasının derlenerek hazırladığı 2022 AML Yıllık Raporuna buradan  ulaşabilirsiniz.