Kıdemli Ürün Sahibi

Kahraman Anıl Tanış

Kıdemli Ürün Sahibi Kahraman Anıl Tanış, Fintechtime Nisan sayısı için yazdı “Nakit Yönetimi: Küçümsenen Kar Aracı ve Geleceği Hakkında”.

“Nakit ve likidite yönetimi bankalar için sadece ana fon kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda FX ve ticari finans gibi diğer hizmetlerin çapraz satışının da temelini oluşturur. Şirketler için nakit ve likiditeyi yönetme becerileri son zamanlarda bir yap ya da boz faktörü olduğunu kanıtladı.”

 

Nakit yönetimi, bankacılıktaki en önemli gelir faktörlerinden biri olmasına rağmen, temel teklifi onlarca yıldır anlamlı bir şekilde dönüşmedi. Bu durum artık hızla değişiyor. Gelin bu konuyla ilgili detaylarla birlikte göz atalım.

Nakit Yönetimi, Ticaret Finansmanı ve Güven ve Menkul Kıymet Hizmetleri ile birlikte, kurumsal müşterilerin operasyonel ihtiyaçlarına ve günlük işlemlerine hizmet eden İşlem Bankacılığı dediğimiz alanın ana sütunlarından biridir.

İşlem Bankacılığı nasıl Kurumsal Bankacılığın merkezinde yer alıyorsa, Nakit Yönetimi unsuru olmadan hiçbir işlem bankacılığı teklifi tamamlanmış sayılmaz.

Nakit ve likidite yönetimi bankalar için sadece ana fon kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda FX ve ticari finans gibi diğer hizmetlerin çapraz satışının da temelini oluşturur. Şirketler için nakit ve likiditeyi yönetme becerileri son zamanlarda (pandemi sırasında ve özellikle günümüzün zorlu makro ortamında) bir yap ya da boz faktörü olduğunu kanıtladı.

Yine de, müşteri ihtiyaçlarına karşı piyasa teklifleri açısından büyük bir boşluk var: esnek olmayan ürün özellikleri, katı likidite yapıları, toplu ödeme işlemleri ve sınırlı sınır ötesi yetenekler, bugüne kadar mevcut birçok teklifi tanımlayan acı noktalardır.

Eksiksiz, uçtan uca çözümler sunarak bu boşlukları kapatma fırsatı, yeni, çevik (fintech) oyunculara ya meydan okuyucu olarak ya da yerleşiklerle işbirliği içinde kolaylaştırıcı olarak rekabete katılma teşviki vermiştir.

Açık veri, açık mimari, açık API’ler, gerçek zamanlı akışlar ve ISO20022 standardına geçiş, yarının kullanıcı deneyiminin finansal hizmetlerde başka yerlerde olanlarla uyumlu olarak yeniden tasarlanmasında belirleyici bir rol oynayacak ana evrim konularıdır.

Zaten daralan marjları daha da aşağı çeken yarışa daha fazla oyuncu katılacağından, rekabet ortamı önemli ölçüde bozulacaktır. Sadece geleneksel bankalar artık arenada yalnız olmadıkları için değil, aynı zamanda – ve en önemlisi – daha fazla müşteri, ödeme sağlayıcıları veya teknoloji şirketleri gibi yeni bir oyuncu türünden – özel veya bütünsel – çözümleri kabul etmeye hazır olacağı için.

Böylesine giderek karmaşıklaşan bir ortamda kazananlar, iş modellerini ve stratejilerini 3 temel kavrama göre başarılı bir şekilde uyarlamayı başaranlar olacaktır:

1) Bir kolaylaştırıcı olarak teknolojinin artan kullanımı

2) Bir ekosistem yaklaşımının parçası olarak işlem odaklı olmaktan katma değerli hizmetlere geçiş

3) Ortaklıkların etkin kullanımı.