Architecht Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Yasemin Tekşen Altaş ile Fintechtime Temmuz sayısı için özel bir röportaj yaptık.

Architecht Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Zeynep Yasemin Tekşen Altaş ile bir araya gelerek sorularımızı ilettik.

 

Zeynep Hanım öncelikle yeni ürününüz BOACard hayırlı olsun. Sizlerden yeni ürününüzü tüm detaylarıyla dinlemek isteriz.

Ödeme sistemleri alanında geliştirdiğiniz BOACard’ı kısaca tanımlayabilir misiniz?

Çok teşekkürler Funda Hanım. Sizlerin de bildiği gibi geçtiğimiz ay yeni ürünümüz BOACard’ın lansmanını gerçekleştirerek ürünümüzü finans sektörünün kullanımına açtık. BOACard, ödeme sistemleri alanında geliştirilen en yeni ürünlerden bir tanesi. Ürünümüzü; kartlı ödeme sistemleri, üye işyeri ve POS ürünlerinin tek bir platform üzerinden uçtan uca yönetilmesini sağlayan bir altyapı çözümü olarak tanımlayabiliriz. BOACard ile banka kartı, kredi kartı, sanal kart ve benzeri tüm kartlı ödeme sistemleri için kartların basımından, dağıtımına ve işletilmesine kadar tüm aşamalar kolaylıkla yönetilmekte ve yeni kart ürünleri tasarlanabilmektedir. Aynı zamanda ürünümüz kapsamlı üye işyeri yönetimi ile birlikte fiziki/sanal POS’lar ve terminal işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle ödeme sistemleri alanında eksiksiz bir ürün portföyü sunulmaktadır.

 

 

BOACard, kartlı ödeme sistemleri alanında sektörde yaşanan hangi sorunları çözüyor?

Kartlı ödeme sistemleri için uzun yıllar farklı altyapı sağlayıcılar ile çalışırken birtakım sorunlar yaşadık. Bu sorunların birçok sistem paydaşı için ortak olduğunu ve sektörde bu konuda daha hızlı, daha yenilikçi bir çözüme ihtiyaç olduğunu gözlemledik. Özellikle sektörümüzde kart ve POS sayısındaki hızlı yükseliş; ödeme sistemleri alanındaki alt yapı sağlayıcılarının da teknolojik olarak hızlı adaptasyonu, servis hızı ve kalite ihtiyacını doğurdu. Ayrıca rekabetçi olabilmek için yeni ürün geliştirmek ve bu ürünleri hızlı bir şekilde pazara sunmak her zamankinden daha da kritik bir önem kazandı. Bu noktada, dış firmalara duyulan bağımlılık hem sektörü yavaşlatıyor hem de zaman zaman istenilen kaliteye ulaşılmasını engelliyordu. Biz de Architecht olarak sahip olduğumuz ana bankacılık tecrübesiyle, yüksek teknoloji bir ödeme çözümü olan BOACard’ı geliştirerek piyasadaki en yeni ve en güncel kart paketi ürünü olarak ürün ailemize ekledik.

 

BOACard ile müşterilerinize neler sunuyorsunuz?

BOACard, ulusal ve uluslararası otoriteler tarafından onaylanmış Visa, Mastercard ve BKM Troy gibi şemaları desteklemektedir. Sistemimiz EMV uyumlu ve çoklu dil desteğine sahiptir. Tamamen modüler bir yapıdadır. Müşteri ihtiyaçlarına göre istenilen modüller çözüme dahil edilir ya da kapsam dışında bırakılır. Üstelik ödeme sistemleri için Dolandırıcılık Yönetimi, Kampanya Yönetimi, Güvenlik, Risk Kontrolü, Sadakat Programları ve Özelleştirme ara yüzleri olmak üzere geniş bir özellik seti, çözüme dahil edilmiştir. Kart basımından, kurye dağıtımına, güvenli anahtar cihazlarından, saha POS firmalarına kadar tüm sistem paydaşları ile uçtan uca entegrasyonları tamamlanmış bir üründür. Sahada aktif olarak kullanılmakta olan, gerçek metrikler ile anahtar teslim hizmet verebilen güçlü, sağlam ve güvenilir bir altyapı sunmaktadır. Özetlemek gerekirse BOACard; güncel teknolojilerin kullanıldığı, sürekli zenginleştirilen özellik seti ve tamamlanmış üçüncü parti sistem entegrasyonları ile anahtar teslim bir çözüm olarak müşterilerimizin ödeme sistemleri alanındaki tüm ihtiyaçlarını karşılayan ürün diyebiliriz.

 

BOACard’ın en yeni ve güncel teknolojili ödeme çözümlerinden biri olduğunu konuşuyoruz. BOACard’ın özellik setinde öne çıkan yenilikçi yaklaşımlar nelerdir?

BOACard ile birlikte sistemimizi daha parametrik bir altyapıya dönüştürdük. Bu sayede hem yurtiçi hem de yurtdışındaki müşterilerin ihtiyaç duyabileceği birçok özelleştirme ihtiyacı, parametrelerle yönetilebiliyor, hızlı ve kolay bir şekilde uygulanabiliyor. Aynı zamanda sistem yatayda ve dikeyde ölçeklenebilir durumda. Oluşan sistem yoğunluğuna göre ölçeklendirme işlemleri yapılabiliyor. “Single Point of Failure” gibi sistemde darboğaz oluşturabilecek servisler ölçeklendirilerek, sistem sürekliliği sağlanabiliyor. Sistem kapasitesi esnek bir şekilde genişletilebildiği için, kesintisiz olarak yüksek işlem hacimlerine cevap verebiliyoruz. Ayrıca proje kapsamında “Automatic Code Generation Tool (ACGT)” da geliştirdik. Bu sayede Low Code No Code yaklaşımı ile yardımcı araçlar geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Günlük işlem sayılarında ve gün sonu işlemlerinde yüksek performanslı sonuçlar elde etmekle birlikte üye işyeri yönetiminde zincir üye işyerleri de destekleniyor. Geniş bir entegrasyon katmanında 1.500’den fazla API kütüphanesine sahip olan sistemimizin felaket durumlarında işletilebilmek üzere felaket durum yönetimi özelliği de bulunuyor.

 

Ürün yol haritanız ve hedefleriniz neler? Global arenada da BOACard’ı görebilecek miyiz?

Elbette. Yurtdışında da BOACard’ı görmeyi arzu ediyoruz.  Globalde öncelikle iki markete odaklandık, Körfez ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler için görüşmelerimiz devam ediyor. Özellikle Azerbaycan ve Kuveyt’te hem satış hem de partnerlik opsiyonlarını değerlendiriyoruz. Ürünün yol haritası özellikle yurt dışı pozisyonlama için gerekli olan farklı şema destekleri, yurtdışı para transferi ve e-ticaret çözümleriyle devam edecek. Aynı zamanda SaaS dönüşümü için de hızlı aksiyon almayı planlıyoruz. Ürünümüz şu an Türkiye’nin öncü finans kuruluşu Kuveyt Türk’te aktif olarak kullanılmakta ve yaklaşık 6 milyon kart sistemimiz üzerinde çalışmaktadır. Bildiğiniz gibi Türkiye’de şu an 48 tane E-Para, 27 tane de Ödeme olmak üzere toplam 75 adet E-Para ve Ödeme Kuruluşu bulunmakta. 57 tane de banka var. Türkiye pazarında da oldukça iddialı bir konumda olacağımızı düşünüyoruz. Lansman sürecinden bu yana ürünümüze oldukça yoğun bir ilgi olduğunu da belirtmek isterim. Çok fazla demo talebi alıyoruz. BOACard’ı altyapı ürünü olarak ya da yönetilen hizmet olarak almak isteyen potansiyel müşterilerimiz için esnek olduğumuzu ve farklı çözümler sunabildiğimizi Fintechtime aracılığıyla da aktarmak isterim.